gaande dat de concentratie van 86 exemplaren die op 6 maart bij Petten bivakkeerde nagenoeg alle in Nederland aanwezige overwinteraars bevatte, kunnen we vaststellen dat van de 110 exemplaren die in september 2010 uit Zweden vertrokken,een half jaar later in Nederland 78% de winter was doorgekomen. De Zweden meldden dat voorjaar 2011 circa 90 vogels terugkeerden. Natuurlijk be staat de kans dat bij de Zweedse club van 110 stuks er vogels waren die niet in Nederland belandden. Dat gold in ieder geval voor 4 van de 5 Russische pullen die zomer 2010 in Lapland aan de popula tie waren toegevoegd. Van die 5 stuks kwamen al leen van'Rood Y' terugmeldingen uit Nederland. Van de 16 in 2010 in Zweden gevangen en ge- kleurringde ruiers waren wel veel Nederlandse terugmeldingen. He t belang van Strijen en Petten voor het slagen van het Zweedse dwerggansproject is evident. Daarbij is het moedgevend dat het Oude Land van Strijen reeds een Natura 2000 gebied is. Die status droeg er ongetwijfeld toe bij dat voorjaar 2011, na jarenlange druk door Hoeksche Waards Landschap, Defensie ertoe kon worden bewogen althans in het winterhalfjaar af te zien van laag vliegoefeningen boven en in het Oude Land. Voor Petten is de Natura 2000 status onder de naam De Abtskolk/De Putten in voorbereiding. Omdat in dat terrein de omstandigheden sterk verschillen van die in het Oude Land, kwamen op 20 juli jl. twee beleidsmedewerksters van de provincie Noord-Holland zich in het Oude Land oriënte ren, waarbij de aandacht speciaal uitging naar de eisen die Dwergganzen stellen. Arie en Leen van der Linden en schrijver leidden de dames rond. Finland Ook veel aandacht voor Dwergganzen tijdens het 13e ganzencongres dat eind-maart 2011 in Eli- sta-Kalmukkië werd gehouden. De Finnen klaag den dat de autoriteiten in hun land met steeds nieuwe belemmeringen op de proppen komen die hen beletten om te beginnen met het al jaren vast gestelde plan van herintroductie in Finland. Voor die plannen staat het nu 30 jaar lopende Zweedse project model. De Russen meldden dat onder zoek uitwijst dat de soort nu ook als broedvogel aan het verdwijnen is uit Europees Rusland, dus uit de strook ten oosten van Lapland richting de Oeral. Op moment van het schrijven van deze regels valt nog niet te zeggen hoe het de komende winter in Nederland gaat uitpakken met de Dwergjes. Ake Andersson berichtte uit Zweden dat er eind- juni wel 10 exemplaren arriveerden op de gebrui kelijke ruiplaats Hudiksvall, maar dat die weer waren vertrokken. Dat is curieus. Op de broed plaats Svaipa in Zweeds Lapland zijn weer pullen van Russische origine losgelaten, nu 10 stuks. Voorts meldde hij dat daar in ieder geval broeden de Dwergganzen waren en dat het een goed lem mingenjaar leek te zijn. Dat is dus gunstig nieuws. Ook curieus maar dan in Nederland was de mel ding dat op 30 juni 2011 twee adulte Dwergganzen verschenen in het gebied Het Engelse Werk langs de IJssel onder Zwolle. Dat is nu het vierde jaar in successie dat daar rond de maandwisseling juni/juli een koppeltje verschijnt,ergo in dezelfde dagen dat de Dwergjes in Zweden zich verzame len. Komen er direct na de broedtijd Dwerggan zen uit Zweden naar Nederland? Wellicht. Hoe dan ook, omdat in Den Haag plannen ge brouwen worden die ook voor de 's winters hier aanwezige ganzen noodlottig kunnen uitpakken, zouden we best een stressvolle winter tegemoet kunnen gaan. Want vliegende Dwergganzen zijn zelfs voor vogelaars heel moeilijk te herkennen, laat staan voor jagers. Literatuur Linden, A. van der. 2011. Losse waarnemingen Oude Land van Strijen periode 1 j uli 2010 -1 juli 2011Rapport. Niesen, H. 2010. Dwerggans niet bijster welkom in zijn beschermd gebied. Vogelnieuws december 2010:17. Ouweneel, G.L. 2010. Dwergganzen in de Hoeksche Waard in winter 2009-2010. In Vogelvlucht 23:25-26. Ouweneel, G.L. 2011. Wintering Lesser White-fronted Geese Anser erythropus in the Netherlands. Goose Bul letin issue 12. May 2011:2-7. 40

Sterna | 2011 | | pagina 10