De tuin als onkruidreservaat Kees de Kraker Vogelbescherming is met enkele andere organisaties zoals de Vlinderstichting een actie begonnen onder de noemer Tuinreservaten. Alle tuintjes bij elkaar beslaan een flink oppervlak en voor vogels, insecten en andere dieren kunnen tuinen een belangrijk toevluchtsoord vormen. Al in een verder verleden werden veel moestuinen omgezet in siertuinen met gazon, bloemperken en struiken, maar de laatste decennia maakten bloemen en struiken plaats voor tegels, bestrating en houten schuttingen. Het motto van Tuinreservaten luidt dan ook: Stop het stenen tijdperk! Tuinen vormen een niet onbelangrijke habitat voor wilde planten. Nogal wat akkeronkruiden von den een onderkomen in deze omgeving waar vaker de schoffel dan de gifspuit wordt gehanteerd. Tuinlijstje Zelf beleef ik al jaren plezier aan een tuin die voor meer dan de helft uit moestuin bestaat met wat fruitbomen en kleinfruit, deels omzoomd met een buxusheg. Verder is er een gazon met wat randplanten. Het verwijderen van onkruid is een belangrijke activiteit in een moestuin. Bij het vele wieden en schoffelen van al die ongewenste plantjes leer je de meest voorkomende soorten en hun eigen schappen goed kennen. Al naar gelang de hoe veelheid werk die ze verschaffen worden sommi gen soorten meer gehaat dan anderen en planten met mooie bloemen wat minder fanatiek bestre den dan degenen met een weinig opvallende bloeiwijze. Het leek mij aardig om eens een tuinlijstje te maken.Tot hoeveel soorten kom je? Er zijn nogal wat mensen die dat voor vogels doen en daarbij tot een respectabel aantal weten te komen. Daar bij worden overvliegende soorten dikwijls ook meegeteld,maar in dat opzicht valt er met onkrui den weinig te smokkelen. Het leuke van lijstjes is datje daardoor beter en met andere ogen gaat kij ken en zodoende ook meer plezier in die onkrui den krijgt Het bleek niet eens zo moeilijk om aan 100 soorten te komen (zie Tabel), al kun je daarbij verschil maken tussen onkruiden en echte wilde planten. Onkruid is in feite alles wat spontaan op komt op een plaats waar het niet gewenst is, inclu sief de aardappels uit een vorige teelt,pompoenen en tomaten. Akkeronkruiden Mijn vader was boer in Zeeuws-Vlaanderen waar hij op een kleine 20 hectare jaarlijks meer dan tien verschillende gewassen teelde. De che mische onkruidbestrijding was in de vijftiger en zestiger jaren nog niet zo effectief als tegenwoor dig, met als gevolg dat de zomervakanties van mij en m'n broers voornamelijk wiedend werden doorgebracht. Karrenvrachten aan "stekels, bos- tebeiers, melkriet, rooie en witte rotsen, winde, wilde wissen, dokken, dauwkolen, stinkende munte, stinkende kamille, dubbeltjeskruud, strekhos, vèrkenshos, oenderdèrm en zeekebed den", zoals ze in het plaatselijk dialekt genoemd werden, zijn door ons uit de gewassen verwijderd. Anders dan bij het natuurbeheer zijn de wilde planten op akkers en in moestuinen niet gewenst. Ze komen er omdat die open losgemaakte bodem hun natuurlijke habitat is. Het zijn veelal pionier soorten die bij een gesloten begroeiing al snel ver dwijnen. Eeuwenlange teelt van bepaalde gewas sen als granen, hakvruchten en vlas heeft de verspreiding van dit soort planten sterk bevor derd. De laatste honderd jaar is het aantal soorten onkruiden op akkers sterk afgenomen. Belangrij ke oorzaken daarvoor zijn toepassing van andere teeltwijzen, gebruik van snelgroeiende rassen, kunstmest, betere zaadschoning, chemische on kruidbestrijding en de nog steeds doorgaande schaalvergroting. Nergens vind je zoveel sterk be dreigde of verdwenen soorten als juist in deze groep. Meest bedreigd zijn de soorten die aange past waren aan lang bestaande teelt- en verwer kingswijzen van een bepaald gewas. Top 10-lijstje Burgh Vanwege hun specifieke eisen en het feit dat ze zo zeldzaam zijn geworden, zul je die bedreigde soorten niet zo vlug in een tuin aantreffen. Nee, de 42

Sterna | 2011 | | pagina 12