en Postelein valt op te maken dat mijn tuin uit hu- meuze zandgrond bestaat en niet uit kleigrond. Om in die top-10 te komen moeten planten be schikken over eigenschappen waarmee ze de tuinman te slim of te vlug af zijn. Al deze onkrui den houden van een open bodem,het zijn lichtkie- mers. Grondbewerking brengt zaden aan de op pervlakte, zodat met het klaarmaken van een zaaibed voor groente er ook een gespreid bedje voor een hele serie onkruidzaden ontstaat. Veel van deze zaden kiemen sneller dan het zaaisel van de groente, al kunnen Radijs en Spinazie er ook wat van. Van de top-10 zijn Straatgras en Vogelmuur het hele jaar aan te treffen, Harig knopkruid vanaf juni tot de winter en Postelein is een echte warm- teminnaar die pas bij een bodemtemperatuur van 20 graden kiemt en bij lagere temperaturen in de herfst al snel verdwijnt. Het knopkruid komt oor spronkelijk uit Noord-Amerika en de Postelein uit Zuid-Oost Azië. om te zien hoe een soort als Maarts viooltje zich door mieren van onder de heg in mijn tuin laat ver spreiden en nu op de graspaden verschijnt. Lievelingetjes Aan onkruiden die niet al te veel werk geven en mooie bloemen hebben beleef je het meeste ple- Meest zeldzame soort Enkele jaren geleden dacht ik wat Vogelmuur van onder een struik weg te halen, maar stond ik plotseling met Spiesleeuwenbek in mijn hand. Oppervlakkig beschouwd lijken die twee wel op elkaar. Spiesleeuwenbek was vroeger een on kruid dat vooral op graanakkers was te vinden, waar het na de oogst op het stoppelveld kon uit groeien. Tegenwoordig is het behoorlijk zeld zaam met slechts enkele vindplaatsen in Zeeland. In het oosten van het landmet name in Zuid-Lim burg is deze soort wat algemener. Meer dan dat ene plantje waarvan ik de helft had uitgetrokken stond er niet in mijn tuin. Heb de resten laten lig gen en het is tot succesvolle voortplanting geko men. Mogelijk zat er zaad in de grond die ik bij een verbouwing in de tuin had gestort. Sommige soor ten hebben zaad dat heel lang kiemkrachtig blijft, andere soorten moeten jaarlijks nieuwe zaden vormen om te kunnen voortbestaan. Toen ik als vogelwachter op de Hompelvoet eens een moestuintje van twee vierkante meter aanlegde, verscheen daar ook een zeldzaam on kruid: Nachtkoekoeksbloem, waarvan de zaden beslist niet in de bodem aanwezig waren. Op zich is het altijd leuk om je te verdiepen in de wijze waarop planten zich verspreiden en waarom ze hier wel en daar niet zijn te vinden. Zo is het mooi Harig knopkruid komt oorspronkelijk uit Noord-Ameri ka, maar staat nu in de top-3 van mijn onkruidenlijstje. De snelle en overvloedige zaadzetting zijn daarbij belangrij ke eigenschappen. Oosterse karmozijnbes. Een bijzondere soort met giftige bessen die door Merels graag worden gegeten. Jonge scheuten worden in Azië als groente gebruikt. 45

Sterna | 2011 | | pagina 15