De Ross' Meeuw van de Oosterse Bekade Gorzen Voor de Hoeksche Waardse vogelaars staat in middels vast dat indien ze erop uit zijn in hun streek zeldzaamheden te zien,ze er goed aan doen in de buurt van Martin Prins te blijven. Hij was het die op 4 juli 1998 bij Oud-Beyerland een Rood- keelstrandloper ontdekte, toen de derde van Ne derland. En kort na zijn ontdekking van de Ross' Meeuw van 21 april, kwam Martin met een Rood- mus op de proppen in zijn woonplaats Nieuw- Beyerland. Op 21 april nam Martin met drie kompanen 's avonds een kijkje in de Oosterse Bekade Gorzen (OBG), een in najaar 2009 ontpolderd akker bouwgebied langs het Hollandsch Diep. Deze polder maakte deel uit van de voormalige Am bachtsheerlijkheid Cromstrijen, ten oosten van Numansdorp. Om circa 20.25 uur ontdekten ze een kleine meeuw die zich ongeveer drie kwartier liet bekij ken waarna de vogel naar het Hollandsch Diep vertrok,. Op grond van de waargenomen kenmerken was Martin er redelijk van overtuigd met een adulte Ross' Meeuw te doen te hebben. Emotioneel was hij nog niet zover. Inclusief twee met een mobieltje genomen foto's kwam de Ross' Meeuw als'vrij zeker' op waarneming.nl te staan. In de ochtend van de 22e ging Martin weer naar de OBG en ook Laurens Steijn. Ze troffen er toen geen Ross' Meeuw aan. Echtgenote Els en ik gebruiken vaak de avondthee in de riante waarnemingsruimte van het gemaal in Oude Land Noord. Martin's mel ding plus foto's op waarneming.nl deden ons de 22e kiezen voor de OBG. Daar aangekomen was het direct raak: de dichtstbijzijnde vogel was een Ross' Meeuw die op enkele tientallen meters af stand van een comfortabel bankje rondstapte op het slik, soms wat oppikkend. Evenals in februari 1990 de Ivoormeeuw van Stellendam-Haven, had deze vogel waarschijnlijk nooit kennisgemaakt met het schepsel mens. Want hij was die avond en ook de daarop volgende dagen van alle in de OBG aanwezige vogels, vaak het meest vertrouwelijk - dit tot grote vreugde van de vogelaars en vooral de fotografen. Na de ontdekking volgden een paar minuten van nerveus waarnemen, hartkloppingen en spoedtelefoontjes naar vogelwerkgroepleden met het verzoek snel te komen, voorzien van foto apparatuur en literatuur. De waarneming kwam me zo ongeloofwaardig voor dat ik mijzelf erop betrapte steeds opnieuw bezig te zij n met het zoe ken naar redenen dat het niet om een Ross' Meeuw ging. Het was er wel eentje, hetgeen de haastig gearriveerde Gert en Bart Huijzers, Janus Verkerk en Peter de Barse bevestigden. Bart en Gert zetten de vogel op waarneming.nl, voorzien De Ross'meeuw. Foto: Gert Huijzers Gerard L. Ouwerteel Paasweekeinde 2011 dromde twitchend Nederland massaal samen in de Hoeksche Waard. Het begon met een Ross' Meeuw op de Oosterse Bekade Gorzen. Toen daar vervolgens een dag later een Blonde Ruiter werd ontdekt en op minder dan een kwartier rijden afstand een Griel, was de geest uit de fles. Ongetwijfeld liepen in heel wat vogelaarshuishoudens de Paasafspraken in het honderd. 50

Sterna | 2011 | | pagina 20