vogel na wekenlange oostenwind in het binnen land verscheen. In onze projectie is een Ross' Meeuw toch in de eerste plaats een soort waarop kans bestaat tijdens en na een fikse noordwester langs de kust. Hoe dan ook,het is onwaarschijnlijk dat de vogel vanuit het binnenland stroomaf waarts is komen vliegen. Na de 25e is de Ross' niet meer gezien in de OBG. Op 7 mei 2011 zag Noêl Aarts een adult exemplaar samen met Dwerg meeuwen langs Katwijk aan Zee noordwaarts vliegen. Betrof dat de Numansdorpse vogel op weg naar zijn Arctische broedplaats? En was de Numansdorpse Ross' al eerder samen met Dwergmeeuwen op weg geweest en, toen deze de noordelijke delta introkken hetgeen ze in het voorjaar vaak massaal doen, in de OBG blijven hangen omdat de vogel uit koers raakte? De Ross' Meeuw werd en wordt dus nog steeds omgeven door vragen. Alleen over de ontdekking van deze soort is heel wat afgeschreven. Hierdoor, en omdat zijn bestaan zich bijna uitsluitend af speelt op hoge Arctische breedten, selecteerden twee Engelsen de Ross' Meeuw als een van de '100 Birds to see before you die'. Dat is een lijst van vo gelsoorten waarnaar vogelaars wereldwijd het meest uitzien. Natuurlijk is die lijst subjectief en naar mijn smaak ook wat aanmatigend. Ik prefereer de benadering van een van mijn vrienden,iemand die vaak opTexel verblijft en die zich ooit stellig voornam nimmer voor een bijzon dere soort het verblijf op het eiland voortijdig te beëindigen. Rond Pasen 2011 was hij ook op Texel. Al driemaal had hij de Ross' Meeuw gemist, de vogels van IJmuiden en van Scheveningen, maar ook in juli 1993 in de Kolyma-delta waar ze, toen wij daar arriveerden, al vertrokken waren richting pakijs. Voor de Ross' Meeuw verzaakte hij zijn principe en ging eerder weg van Texel, mede op aanraden van partner Laura die zag hoe hij werd verteerd door onrust - een bewijs van grote wijsheid, nietwaar? Hij arriveerde bij de OBG een paar uur voor de Ross' daar op de 25e vertrok. In zijn mail schreef hij, 'Wat een droom- vogel. En dan bovendien nog een fraaie bonus: een Griel nog wel, eigenlijk ook een droomvogel' Literatuur Chandler, D. D. Couzens. 2008.100 Birds to see befo re you die. Carlton Books. Londen. Prins, M. 2011. Ross'Meeuw bij Numansdorp. Dutch Bir- ding33:218-219. Vaughan,R. 1992.In search of ArcticBirds.T ADPoy- ser. Londen. 52

Sterna | 2011 | | pagina 22