Nazomerkleuren Deze herfst was er na de verregende zomer plotselingeen week met buitengewoon warm en zonnig weer. Ineens zag je weer allerlei insecten, als zweefvliegen en vlinders diezich daarvoor maar mondjesmaat lieten zien. Hier een Doodskopzweefvlieg Myatrhopaflorea op een Gazania- bloem. Gazania's, die nogal eens voor boeketten worden gebruikt,zijn een wonder van kleurige patronen. De Doodskopzweefvlieg wordt zo genoemd vanwege het patroon op het borststuk dat een beetje aan een doods kop doet denken. Het bestaat uit een lichte beharing op een donker glanzende ondergrond. In afwijking van de regel dat de larven van zweefvliegen met een geel-zwart gestreept achterlijf, bladluizen eten, leven de larven van de Doodskopzweefvlieg van rottend plantaardig mate riaal zoals houtmolm. Bij zweefvliegen is er bijna altijd sprake van mimicry :ze lijken op andere insecten als bijen, wespen en hommels die kunnen steken of bijten, maar zelf kunnen ze dat niet. Op bovenstaande foto gaat het om een vrouwtje; bij mannetjes zitten de ogen tegen elkaar en bij vrouwtjes zijn ze gescheiden. Veel soorten zweef vliegen zijn bloembezoekers die stuifmeel eten. Vooral vrouwtjes hebben dat nodig om de voortplantingsorga nen te laten ontwikkelen, net zoals de vrouwtjes van steekmuggen, teken of dazen daarvoor het bloed van een gastheer nodig hebben. Met de huidige generatie compactcamera's is het foto graferen van insecten in dit soort situaties betrekkelijk eenvoudig. In de macrostand kun je van vlakbij een foto maken, al laat de scherptediepte daarbij nogal eens te wensen over. Deze foto is met een heel simpel toestelletje gemaakt. Kees de Kraker 53

Sterna | 2011 | | pagina 23