We mogen trouwens niet vergeten dat ook de aan- trekkelijkheid van het duin voor de recreant sterk inboet door deze ontwikkeling. Ingrijpen? Vrijwel alle duinbeheerders in ons land zijn of worden met dit dilemma geconfronteerd. Wat doen we? Laten we de natuur (die in het duin zo sterk door de mens is beïnvloed en daardoor ver andert) haar gang gaan? We raken dan wel levens gemeenschappen kwijt die uiterst waardevol zij n Bovendien verdwijnt een ecologische verbin dingszone voor flora en fauna die bij klimaatver andering geen kant op kan. En als we goed kijken naar doelstellingen van Natura2000 zijn duinbe heerders zelfs verplicht om deze levensgemeen schap in stand te houden. Natuurmonumenten is beheerder van grote delen van de Duinen van Goeree en Voornes Duin. Zij heeft de keuze gemaakt om de successie terug te dringen en in te grijpen. Maai-zuigcombi- naties gaan de lichte struwelen verwijderen en met een bosklepel volgen de groter uitgegroeide struiken en bomen. Het materiaal wordt middels vrachtwagens afgevoerd. Zorgvuldig Het werk is uitgebreid en zeer zorgvuldig voor bereid door medewerkers van Natuurmonumen ten. Waardevolle stukken struweel worden gespaard. Ook tijdens de uitvoering wordt de aan nemer van het werk begeleid. En uiteraard wordt het gebied na gereedkomen gevolgd door moni toring van flora en fauna. Om te voorkomen dat het gebied weer snel overgroeit zal regelmatig worden gemaaid en plaatselijk kan begrazing met runderen een hulpmiddel zijn. Gelukkig heeft Natuurmonumenten al enige ervaring met duinherstel. Op Goeree is enige jaren geleden duinherstel gepleegd in de Kwade Hoek door de zogenaamde bunker- en muntval- leien met elkaar te verbinden. Op Voorne zijn in 2005 het Panweg-gebied en in 2007 het Vogelpoel- gebied aangepakt. De resultaten zijn bemoedi gend en de kennis komt van pas bij de huidige her stelwerkzaamheden. Geld en informatie Het duinherstel op Goeree en Voorne wordt mogelijk gemaakt door een grote Europese subsi die via LIFE en geld van Provincie Zuid-Holland. Natuurmonumenten zelf draagt een klein deel bij .Natuurmonumenten had ook graag op Schou wen aan duinherstel gewerkt, bijvoorbeeld om de in het Zeepe oprukkende Amerikaanse vogelkers een halt toe te roepen. Helaas, de bezuinigingsdrift van het huidige ka binet heeft er toe geleid dat dit werk -voorlopig- niet doorgaat. Om bewoners en geïnteresseerden te informe ren heeft Natuurmonumenten onder andere een speciale, natuurkrant gemaakt over het duinher stel. Deze krant is half augustus in de duinstreek op Goeree verspreid. U kunt de krant ook als pdf downloaden van de website: www.natuurmonumenten.nl/duinherstelgoeree m y J «'NW-

Sterna | 2011 | | pagina 25