Broedgeval van Bruine Kiekendieven in een luzerneveld Nest van Bruine Kiekendief met resterend gewas in het gemaaide luzerneveld. Foto: Leo Tromper. Leo Tromper Op 21 mei had ik EHBO-les op een adres aan de Zandweg bij Zierikzee. Tijdens de ochtendsessie buiten zag ik een mannetje Bruine Kiekendief boven een luzerneveld vliegen. Vlak daarna vloog een vrouwtje op uit het gewas. Aan de hand van het feit dat de jongen doorgaans in de eerste week van juli uitvliegen, berekende ik dat ze nu eieren konden hebben. Dus een mogelijk broedgeval. Om erachter te komen waar precies het nest in het luzerneveld zat, moest ik ook vanuit een ande re positie een waarneming hebben van een opvlie gende of invallende vogel bij de nestlocatie en daarvan de zichtlijn bepalen. Met de eerste waar neming erbij had ik dan een kruispeiling; waar beide zichtlijnen elkaar kruisten moest het nest zich bevinden. Enkele dagen later had ik nog even tijd om te gaan posten. Bij aankomst op de Zand weg bleek de boer daar inmiddels de luzerne al aan het maaien te zijn. "Dit wordt niets meer", dacht ik, maar reed toch nog door naar de andere kant van het perceel. Op dat moment zag ik het mannetje kiekendief boven het veld vliegen, net een paar meter van de Zandweg vandaan. Even later gaf het mannetje een prooi over aan het vrouwtje. Het vrouwtje vloog verder en landde in het luzerneveld. Dan zou daar het nest kunnen zijn. Nu had ik een tweede lijn over het perceel en moest het nest te vinden zijn, want dat gedeelte was nog niet gemaaid. Ik parkeerde snel mijn auto en liep naar de boer die op de tractor zat, sprak hem aan en vertelde dat er Bruine Kiekendieven op zijn perceel broedden en of hij bereid was er om heen te maaien. Dit bleek geen probleem wan neer ik de nestlocatie met een stok markeerde. Ik organiseerde een stok, ging toen het land op en hoopte het nest met behulp van de twee diagona le lijnen die ik min of meer in m'n hoofd had, te vin den. Mij oriënterend op verschillende boerderij en stak er plotseling een kop boven de luzerne uit en stond er een Reebok voor mijn neus. Wat een prachtig beest. Opeens zette hij het op een lopen richting windsingel van de verderop gelegen boomgaard. Even later vloog nog geen vijf meter van mij vandaan, het vrouwtje Bruine Kiekendief op. Een paar passen in de richting en ik kon op het nest kijken. Daarin lagen twee nog kleine jongen van ongeveer 3 tot 5 dagen oud en een nog niet uit gekomen ei. Yes, ik had gelijk! Ik plaatste de stok 56

Sterna | 2011 | | pagina 26