2011 Kwarteljaar! bij het nest en verwij derdemijzosnel mogelij k uit het nog niet gemaaide deel. Op mijn gemak liep ik weer naar de weg en zag een niets vermoedende Haas langs de gemaaide luzerne naar mij toeko men. Op ongeveer vier meter van mij vandaan stopte de Haas pas. "Hallo vriend,hoor jij niet van mij vandaan te lopen in plaats van naar mij toe?". Vervolgens keerde de Haas om en zette het weer op een lopen. Ik ontmoette de boer weer die nog steeds aan het maaien was en wees hem de locatie waar ik de stok had neergezet. Bedankte hem voor zijn medewerking en ging naar huis. Een week later ging ik samen met mijn dochter op pad om te kijken of het nest nog bezet was. De boer ging deze keer ook mee want hij wilde er zeker van zijn dat de stok niet op het land zou blij ven liggen in verband met eventuele schade aan landbouwmachines later. Bij het naderen van de niet gemaaide strook rond het nest bleek deze niet erg groot te zijn. De stok lag plat tussen het reste rende gewas en werd opgeraapt. We liepen rond het stukje luzerne en zagen dat de maaimachine vlak langs het nest was gegaan. Hierdoor was het een open nest geworden en niet meer geschikt voor oudervogels met jongen. En dat was te zien: het nest was leeg en verlaten. Dat het nest niet uit- gemaaid was, bleek onvoldoende om de broedpo- ging van de kiekendieven te laten slagen, daar voor had de boer er wat ruimer om heen moeten maaien. Wellicht was het de kiekendieven dan wel gelukt hun jongen groot te brengen. Ted C.J. Sluijter Het is een zwoele avond in het mooie voorjaar van 2011 en de zon is al geruime tijd onder. Samen met zoon Maarten maak ik een rit door de polder tussen Haamstede en Noordwelle. Wij zijn uit op geluiden van nachtactieve vogels. Om de paar honderd meter maken we daartoe een stop om te luisteren. En plotseling is daar het onmiskenbare geluid: kwik-wik-it, kwik-wik-it, kwik-wik-it, kwik-wik-it. Afkomstig uit een perceel wintertarwe. Maarten kan zijn geluk niet op, hij heeft zojuist zijn eerste Schouwse Kwartel gehoord! Overigens ben ik daar zelf niet minder enthousiast over, dat aparte en mysterieuze geluid blijft je boeien. Wij zijn dit jaar niet de enige vogelaars die de aanwezigheid van Kwartels vaststellen verspreid over Schouwen-Duiveland worden er enige tientallen gemeld. De Kwartel in Europa en Nederland De Kwartel broedt in Europa noordelijk tot Scandinavië. Het broedgebied strekt zich verder noordoostwaarts uit tot in Rusland en Azië. De soort legt een voorkeur aan de dag voor uitge strekte graan- en klavervelden. Kwartels zijn trouwens echte warmteminnaars. De soort is een lange-afstandtrekker. Het gros heeft zijn winter kwartier in Afrika, hoewel er ook in Zuid-Europa kleinere aantallen overwinteren. Rond het Mid dellandse Zeegebied wordt fanatiek op de Kwar tel gejaagd. In ons land is het jaarlijkse aantal broedgeval- len van de soort sterk aan schommelingen onder hevig. Er zijn jaren waarin er misschien maar en kele 100-en paren broeden, maar ook jaren Meldingen van de Kwartel op Schouwen-Duiveland in 2011 per kilometerhok. Iets donkerder getint bij meerde re meldingen per hok. waarin het om meer dan 10.000 paar gaat. Dit in- vasie-achtige voorkomen hangt sterk samen met 57

Sterna | 2011 | | pagina 27