Korte berichten Aalscholverkolonie op De Punt de omstandigheden in zuidelijker broedgebie den. Het hangt ook samen met een zeer succesvol le strategie van de Kwartel; in korte tijd kunnen flinke aantallen jongen worden grootgebracht. Bij vroege voorjaren wordt eerst in Zuid-Euro pa gebroed, waarna vervolgens wordt doorge trokken naar noordelijker gebieden om daar een tweede broedsel te produceren. Het schijnt dat zelfs de jonge vogels van het eerste broed al direct aan de voortplanting in hetzelfde jaar kunnen deelnemen! Van een dergelijke strategie bedie nen zich maar heel weinig soorten; de Graszanger is hiervan een ander voorbeeld. Uit de laatste decennia is een aantal invasieja ren bekend: 1947,1964,1989 en 2005. Daar kan 2011 inmiddels aan worden toegevoegd. De Kwartel op Schouwen-Duiveland Al in jachtverslagen uit 1650 wordt de Kwartel genoemd. De soort kwam over heel Schouwen- Duiveland voor. Ook Vijverberg (1926) noemt de soort begin 20e eeuw 'een over het eiland ver spreide broedvogel'. Dat verandert in de tweede helft van de vorige eeuw, dan wordt de soort niet meer jaarlijks als broedvogel vastgesteld. In elk geval kan 2011 als een onvervalst kwar teljaar worden aangemerkt. In de waarnemin genrubriek van dit nummer staat een mooie reeks van roepende vogels. Hoewel lang niet alle terri- toriumhoudende vogels daadwerkelijk gebroed zullen hebben, gaat het om veel waarnemingen. Om een indruk te krijgen van de overige waarne mingen van Kwartels op ons eiland (en de rest van het land) kunt u het beste naar de website www.waarneming.nl gaan. Ook Goeree heeft nu zijn aalscholverkolonie. In 2010 vestigden zich vijf broedparen in de wil gen langs een van de meertjes op De Punt waar al jaren Blauwe Reigers broeden. Dit jaar groeide de vestiging naar minstens 38 bezette nesten. Het mooie van deze kolonie is, dat het om een toegan kelijke locatie gaat waarop je vanachter een van de vele kijkschermen goed zicht hebt. Het is te verwachten dat de kolonie de komende jaren nog verder zal groeien. Zo nu en dan overnachten er wel zo'n 250 Aalscholvers (waarneming Mark Hoekstein) en visgebied is in de Grevelingen en Voordelta ruimschoots aanwezig. Tot nu toe pen delen veel Aalscholvers vanuit de kolonie in het Brede Water op Voorne naar dit gebied. Voor de vogels is de locatie op De Punt daarom erg aan trekkelijk om de woon-werk afstand te bekorten. Geschikte nestbomen zijn echter beperkt aanwe zig, dus dat wordt straks dringen om een plekje te bemachtigen. Een grote aalscholverkolonie is ook erg aantrekkelijk voor zilverreigers en Lepe laars, wie weet! Ook voor broedvogels als Dodaars en Waterral Tekening: Kees de Kraker. 58

Sterna | 2011 | | pagina 28