Bever in Ooltgensplaat zij n de meertj esbijDePunt van belang. Je hoort er de Cetti'szanger, er groeien orchideeën en tussen het riet scharrelt de Noordse woelmuis. Het nabij gelegen Bezoekerscentrum Grevelingen en het restaurant moesten wijken voor ambitieuze plan nen van het Grevelingenschap om hier een Eco- hotel te ontwikkelen, dat inmiddels op papier tot een heel hotelpark is geëvolueerd. Heel de omge ving moet op de schop. Hopelijk zal de uitvoering van deze plannen niet ten koste gaan van de waar devolle natuur die zich daar heeft ontwikkeld, maar we houden ons hart vast! Kees de Kraker In de eerste helft van september kregen we een tip van Ronald in 't Veld (Staatsbosbeheer) dat de rattenvanger beversporen in de haven van Oolt gensplaat had ontdekt. Kort daarop zijn we per kano op verkenning uitgegaan. Ingestapt in de achtertuin, die grenst aan het spui, zijn we door de kaai naar de haven gepeddeld en hebben we het havenkanaal vervolgens uitgekamd. Al vrij snel zagen we aan de oever een afgeknaagde wilgen- tak. Diverse, meer subtiele sporen volgden. Bij veel over het water hangende schietwilgtwijgen was vraat zichtbaar. De meeste vraat was vrij vers, in ieder geval daterend van deze zomer. Er leken ook oudere sporen tussen te zitten, mogelijk van vorigjaar. Op de terugweg besloten we ook de oever van de spuiboezem nader te onderzoeken. Ook hier vonden we vraat, o.a. aan Canadese populier. Als klap op de vuurpijl bleek de Bever zelfs onze tuin bezocht te hebben! Aan de scheefgezakte Schiet- wilgen op de oever waren vraatsporen zichtbaar van hooguit twee maanden oud. Op 2 oktober is een tweede inventarisatie ronde gemaakt en daarbij zijn zowel in de spuiboezem als het haven kanaal verse beversporen gevonden. De Bever is dus nog steeds aanwezig! Bovenstaande waarnemingen passen goed in de verspreidingstrend van de Bever. Vanuit de Biesbosch breidt de soort zich sterk uit en heeft daarbij al delen van het Hollandsch Diep en de Oude Maas gekoloniseerd. Er zijn waarnemingen gedaan van Bevers en hun burchten bij Numans- dorp, de Korendijkse Slikken en Willemstad. Dat Ooltgensplaat het eerstvolgende dorp is dat door Bevers wordt aangedaan lag in de lijn der ver wachting, maar blijft toch verheugend nieuws! Vooral ook omdat het dier hiervoor de Volkerak- sluizen heeft moeten passeren. Het is in elk geval Locaties met beversporen in havenkanaal en spuiboe zem Ooltgensplaat (boven). De sporen van de' Plaetse' bever bestaan met name uit afgeknaagde takken (onder). Foto: Esther Linnartz. de eerste Bever in het Krammer-Volkerak en me teen een nieuwe soort op de zoogdierlijst van Goeree-Overflakkee. Esther en Leo Linnartz 59

Sterna | 2011 | | pagina 29