I In memoriam natuurfotograaf Henk Harmsen Henk was op jeugdige leeftijd doof geworden vanwege een hersenvliesontsteking. De vogels kon hij niet horen, maar zien des te beter! Zijn contac ten met de Natuur- en Vogelwacht ontstonden begin tachtiger jaren, toen zijn ouders een vakan- tiewoninghadden bij Oosterland.Ondermeervan- uit een vaste schuilhut bij de Geule fotografeerde Henk veel Schouwse vogels. Voor het boek "De vo gels van Schouwen-Duiveland" werden in 1986 vo gelfoto's van Henk gebruikt. De afbeeldingen in de Sterna bestonden tot 1987 hoofdzakelijk uit teke ningen van vormgever Henk Doornekamp. Voor diens opvolger Kees de Kraker werden Henk's fo to's het belangrijkste illustratiemateriaal. Henk stuurde of bracht regelmatig nieuwe foto's, die die we dan samen doornamen en bespraken. Daar voor fietste hij later zelfs vanuit zijn woonplaats Den Haag heen en weer naar Burgh. In 1991 kreeg Henk de Vijverberg-Lysenprijs. Deze prijs was door de Natuur- en Vogelwacht in gesteld als blijk van waardering voor mensen die veel voor de Vogelwacht hebben gedaan. Over het feit dat hij de prijs zou krijgen, schreef Henk des tijds: "Dat is geweldig en leuk. Maar ikzal deze prijs (f 300,-) meteen terugstorten op de giro voor be houd van de natuur op Schouwen. Dat zal goed zijn voor de bestrijding van bv. toerisme, jacht, enz. Henk stak heel veel vrije tijd en geld in zijn hobby. Drukte voor verschillende tijdschriften fo to's af die hij gratis ter beschikking stelde. Behalve voor de Sterna werden zijn foto's ook gebruikt door Het Vogeljaar, de Stichting Duinbehoud en de Haagse vogelbescherming en voor veel eenma lige uitgaven,zoals De Krammer (1984) en de Bok- kepolder (1989) van de Vereniging voorNatuur- en Lanschapsbeschermng Goeree en Overflakkee. Eind november 2006,nu vijfjaar geleden, kreeg Henk een ernstig ongeluk. Hij werd op zijn fiets a MmöhhhHenk uit zij n verbazing en bewondering voor een foto op het toestel van collegafotograaf Gertjan de Zoete (persoon links is Peter Verwoerd). Voor Henk kwam de digitale revolutie in de fotografie te laat. Deze foto is niet lang voor het ongeval dat Henk overkwam gemaakt door Jan Baks tijdens een excursie van het Natuur Fotografen Gilde (NFG) in de duinen bij Oostvoorne. Op 25 september 2011 overleed Henk Harmsen in Den Haag op 70-jarige leeftijd. Voor de lezers van Sterna is Henk geen onbekende: heel veel foto's die in de afgelopen 25 jaar in de Sterna stonden, had hij gemaakt. 33

Sterna | 2011 | | pagina 3