Vooruitgang geboekt bij probleem militaire laagvliegoefeningen Oude Land van Strijen Inhakend op eerdere correspondentie en ge sprekken over de helikopteroefeningen en de kwalijke consequenties voor vogels, schreef het Hoeksche Waards Landschap zowel vorig jaar als in de afgelopen winter brieven, waarbij gerefe reerd werd aan de functie van het Oude Land als ganzenopvanggebied en de Natura-2000 status. De luchtmacht toonde zich coöperatiever dan voorgaande malen. Op 7 april jl. kwam het in Nu- mansdorp tot een gesprek met luitenant-kolonel Faber, hoofd bureau geluidshinder, zonering en rapportering van de luchtmacht. Deze liet zich bij staan door de heren van Kralingen en Amster dam, beiden eveneens luchtmachtofficieren. Van zijde van het HWL namen deel Jan Prince, Cees Mesker en schrijver. Aan de hand van een kaart liet de heer Faber zien dat de luchtmacht 'bird sanctuary areas' on derscheidt. Dat zijn er 54 in Nederland, waaron der inenrondde Hoeksche Waard het Oude Land van Strijen (nummer 37), Tiengemeten en de Ventjagersplaat (40), en het Spuimondgebied (41Deze gebieden hebben weliswaar geen wet telijke status, maar om puur eigenbelang krijgen de piloten volgens een interne richtlijn te verstaan deze gebieden te mij den.Een kaart met al deze ge bieden werd overhandigd. Die kaart is ook te vin den via een website. Op de bewuste kaart was voor het Oude Land alleen het zuidoostelijk deel als 'bird sanctuary' aangegeven, het reservaatge deelte dus grotendeels niet. Voor deze Oude Land bird-sanctuary - het zuidoostelij k deel - geldt een vliegverbod van oktober tot april. Hoe deze mis ser had kunnen gebeuren wist Faber niet, maar hij erkende dat de luchtmacht ernaast zat. Faber had zich goed voorbereid en bleek op de hoogte van het speciale belang van het Oude Land als pleis terplaats van de Dwergganzen en beaamde dat de polder in verband met de ganzen niet geschikt was als laagvlieggebied. Op de vraag waarom de lucht macht per se in hel Oude Land wilde oefenen, zulks terwijl in beginsel de gehele Hoeksche Waard met een keur aan wijde lege polders als laagvlieggebied ter beschikking staat, kwam naar voren dat juist de 'hobbeligheid' in combinatie met het uitgestrekte graslandareaal voor de pilo ten bepaalde extra's biedt om er te oefenen. Het was voor ons Hoeksche Waarders even wennen dat de hobbeligheid van het Oude Land van Strij en zowel Apache-helikopters als Dwergganzen trekt. Op onze kritiek dat met name op 25 januari jl. het de piloten moet zijn opgevallen dat ze dei ning onder de ganzen veroorzaakten (er waren toen circa 40.000 vogels), reageerden de lucht machtofficieren met de veronderstelling dat de vliegers zo druk in de weer waren met hun oefe ning en instrumenten, dat ze de ganzen waar schijnlijk niet eens hebben opgemerkt. Faber toonde zich bereidwillig om het laag vliegverbod uit te breiden tot het gehele Oude Land van Strijen alsmede het Munnikenland en de Sint Anthonypolder, dus in feite voor het ge bied gelegen in de driehoek Strijen, Westmaas en Maasdam. Dat verbod geldt dan van oktober tot april. De officier verklaarde voorts bereid te zijn deze periode uit te breiden tot juni, zodat ook de weidevogels worden ontzien voor de laagvliege- rijWel beklemtoonde hij dat dit alles geschiedt op basis van vrijwilligheid. De luchtmacht ziet wei devogels niet als een bedreiging voor het welzijn van de piloten en hun vliegend materiaal. Wij als vertegenwoordigers van HWL waren tevreden met het verloop van het gesprek,zij het dat we ons wel realiseerden dat we attent zullen moeten zijn hoe de praktijk gaat uitpakken. GLO Het zich al jaren voortslepende probleem van de voortgaande laagvliegoefeningen die de Koninklijke Luchtmacht pleegt te houden in het Oude Land van Strijen, kreeg eerst begin mei 2010 en daarna op 25 januari 2011 een extra dimensie. Bij beide gebeurtenissen ging het om voortdu rend enkele meters boven de grond manoeuvrerende Apache-helikopters in het Oude Land, tot in het centrum van het reservaat. In mei 2010 en in januari 2011 werden daardoor de weidevogels respectievelijk de talrijk aanwezige ganzen urenlang grondig verstoord. Ondergrond: laagvliegende gevechtshelikopter. Foto:Henny van Ockenburg. 61

Sterna | 2011 | | pagina 31