Landschappen van Goeree Duinen bij het Westhoofd geschept door een auto die door rood licht reed. Henk liep daarbij ernstige hoofdwonden en een complete dwarslaesie op waardoor hij aan armen en benen verlamd raakte. Met revalidatie werd weinig vooruitgang geboekt en de rest van zijn leven verbleef hij in een verpleeginstelling. Henk werd op 30 september begraven op de be graafplaats Oud Eik en Duinen in Den Haag. Een prachtig kerkhof met heel veel oude bomen. Tus sen de laatste woorden bij de plechtigheid klonk het gekir van Halsbandparkieten. Themanummer Toen duidelijk werd dat Henk nooit meer zelf standig zou kunnen wonen en zijn flat ontruimd werd, kreeg ik van Ton Harmsen, Henk's broer, verhuisdozen vol met dia's. Bij elkaar vele duizen den. Om door de bomen het bos te kunnen zien, werd besloten om uit de grote hoeveelheid mate riaal een representatieve collectie samen te stel len. Ook was er het idee voor een themanummer van Sterna met foto's uit deze collectie. Vanwege drukke werkzaamheden is het uitzoeken nog steeds niet helemaal afgerond. Jammer dat het niet gelukt is om dat themanummer eerder te laten verschijnen zodat Henk dat zelf nog onder ogen zou hebben gekregen. In elk geval heeft de redactie nu besloten dat het beoogde themanum mer volgend jaar zomer zal verschijnen als pos tuum eerbetoon. Namens de redactie - Kees de Kraker Frans Beekman Krijn Tanis De noordwestpunt van Goeree heeft een bijzondere strand- en duingeschiedenis. De omgeving van de Westhoofdvallei bij de vuurtoren is tamelijk onbekend, maar zeker de moeite waard om wat beter te bekijken. Door gewijzigde stromingen inde monding van het Haringvliet ontwikkelde zich in de 14de eeuw vanaf de Oostduinen op het eiland Goeree een strandhaak met duinen in westelijke richting naar het Brouwershavense Gat. Daarachter vormde zich een zandig gors. Al in 1357 bedijkte men dit gebied als de polder 't Oude Nieuwland, tien jaar later gevolgd door de polder Nieuwenoord. De strandhaak boog daarna in zuidelijke richting en rond 1500 werd de grote West-Nieuwlandpolder met een stevige dijk van de Grevelingen afgeslo ten. Het is bijzonder dat op het eiland Goeree de buitenduinen niet direct op de oudere Westdui nen aansloten, maar zich een paar kilometer zee waarts vormden. Daarbij ontstonden een paar polders, waarin nog steeds de kronkelende kre ken opeen verleden als gors wijzen. Na de middel eeuwen stabiliseerde zich de situatie gedurende drie eeuwen. Topografisch kaartje 1998 34

Sterna | 2011 | | pagina 4