De Witte Bult (1962), coll. F. Beekman. In de 19de eeuw begon er opnieuw strand- en duinvorming vanaf de huidige strandpaal 18 naar het zuiden en kwam in 1853 de naastliggende Springertpolder tot stand. Hier lagen eerst de zo geheten 'buitengorzen'. Er liep een kreek naar de Visschershoek, die langzaam dichtslibde. De vor ming van nieuwe duinen op het strand werd waar schijnlijk bevorderd door het plaatsen van stuif- schermen van rijshout. Omstreeks 1900 staken de duinen bij het Westhoofd wel een kilometer uit met ervóór ook nog een kilometerbreed strand, dat op een oude kaartDe vijf Hompels' wordt ge noemd. Het woord West hoofd klinkt trouwens veel beschaafder dan de kop van SchouwenIn de loop van de 20ste eeuw zien we duinafslag bij de vuurtoren en juist duinverbreding in de Sprin- gertduinen ten zuiden van De Vrijheid. In die tijd moet zich een groot duin hebben ontwikkeld, dat plaatselijk bekend was onder de naam Witte Bult. Witte Bult Bij strandpaal 17, ongeveer in het verlengde van de Vrijheidsweg lag ooit een echt stuifduin. Op de foto is te zien dat de noordkant kaal was en dus be hoorlijk stoof. Aan die zijde zaten ook een paar in hammen. Aan de zuidkant in de richting van de Grevelingen werd het zand vastgelegd door een dichte begroeiing van helm en duindoorn. De Witte Bult was ongeveer 16 meter hoog met als hoogste top 20 meter. Het moet wel een 'wande lend duin' zijn geweest, waar geen helm werd ge plant. Omstreeks 1960 was er op dit stuk kust veel afslag en vormde zich naar het strand een duinklif. Het zand dat hier verdween, kwam verderop bij De Punt terechtD at proces stopte door de aanleg van de Brouwersdamin l971. Vanwege de sterke afslag bij het Westhoofd be sloot Rijkswaterstaat de Witte Bult af te graven en met het zand aan de zeekant in de Westhoofdval- lei een zanddijk van 6 meter NAP op te werpen. De firma Gebr. de Vos uit OudeTonge voerde dit werk in 1966-1967 uit. De Witte Bult noemde de aannemer op een werkkaartje 'Zanddepot', wat het voor hem natuurlijk ook was. In totaal werd er ruim 130.000 kubieke meter zand met 'scrapers' (zelfladers) afgevoerd naar de genoemde zand dijk van ongeveer een kilometer lang. We zijn trouwens zeer geïnteresseerd in foto's van de 35

Sterna | 2011 | | pagina 5