Duinen bij Visschershoek 1954), uitgave P.Tanis-Hoevers (Ouddorp Z.H.), coll. F. Beekman. nogal onbekende Witte Bult! Vijfjaar later werd de zanddijk in de Westhoofdvallei met anderhal ve meter verhoogd. Het strand en duin zeewaarts hiervan werd opgehoogd met suppletiezand. Visschershoek De tweede foto is ten zuiden van de Witte Bult genomen bij de Visschershoek. Rechts in de verte zijn de blonde duinen vaag te zien. De foto is van na 1953, want het huis links is een houten woning geschonken door Zweden. De grote bonte spech ten hakken er nu gaatjes inErvoor lagen toen wat akkertjes, de schoven (rogge?) staan op het land. Het zandpad, met een echte Ouddorpse geit aan een pin in de berm, voert naar lage uitlopers van het duin, waar ooit hakhout groeide en daarom Poldersbos heette. De inmiddels allemaal alweer verdwenen huisjes stonden op kleine lapjes grond. Keesje Bok hielp bij het uitzetten mee en sloeg dan een paar paaltjes rond het stuk grond naar keuze. Op de prentbriefkaart heten ze zelfs 'Landhuisjes'! Alleen dankzij de Zweedse wo ning was deze kaart te localiseren. De huisjes zijn nu bungalows en alles is bebost. Het is geen duin meer, maar een park. Vroeger groeide hier silene en berberis. De vegetatie was te vergelijken met die bij de zeedorpen aan de Hollandse kust. Westhoofdvallei De laatste prentbriefkaart geeft een prachtig overzicht van de Westhoofdvallei met de vuurto ren op de achtergrond. Het heet ook wel de Vuur torenvallei. Vóór de aanleg van de eerder ge noemde zanddijk was deze afgesnoerde strandvlakte of primaire duinvallei bijna twee keer zo groot. Vanouds kwam hier iedere dag de koeienwachter met z'n 300 runderen langs op de route Westduinen-Groenedijk-Westhoofd-Vis schershoek-Westduinen. In het midden van de vallei lag (en ligt) een vrij grote veedrinkpoel. Momenteel wordt de Westhoofdvallei beheerd door Natuurmonumenten. Extra bemesting wordt niet meer toegepast en de bijzondere plan tengroei is er behouden. Het is een rijke vind plaats voor de Breedbladige orchis en Harlekijn orchis. Er staat onder meer Maanvaren, Addertong, veenpluis, Kleine rupsklaver en Vlo- zegge. De plantenwerkgroep van onze vereniging 36

Sterna | 2011 | | pagina 6