Opmars Sint-Jansvlinder in de Grevelingen Kees de Kraker Ondanks de aanwezigheid van enorme vlaktes met rolklavers die de voedselplant voor de rups vormen, liet de Sint-Jansvlinder jarenlang verstek gaan in de Grevelingen. Behalve zo nu en dan een enkel exemplaar bij de haven van Bommenede of op de Slikken van Flakkee, kwam je tot 2005 hier geen Sint-Jansvlinder tegen. Hompelvoet In 2007 werd de eerste Sint-Jansvlinder op de Hompelvoet gezien en in 2008 ook 1 exemplaar, maar vanaf 2009 nam de soort verrassend toe. Op 14 21 juli van dat jaar vlogen er grote aantallen boven kruipwilgvegetaties met rolklavers, waar ook eieren werden afgezet. In totaal ging het om minimaal enkele 100-en exemplaren. Het daarop volgende voorjaar van 2010 was lang koud en dit werkte door in het later verschijnen van de eerste vlinders. In 2009 werd het eerste exemplaar eind juni waargenomen, in 2010 was dat pas op 18 juli. Wel waren op dat moment overal de gele cocons te zien die bij 1000-en wat hoger in de vegetatie aan stengels van Rode klaver of Kruipwilg zaten. De top van de vliegtijd viel rond 1 augustus, toen er in derdaad enkele 1000-en 'bloeddrupjes' rondvlo gen. Van de Westpunt tot en met de Stuifketel snorden deze vlindertjes rond en zaten ze op de bloemen van Rode klaver, Knoopkruid, Jakobs- kruiskruid, rolklavers en Watermunt. Overal waar rolklavers groeiden in kruipwilgvelden (jaarlijks gemaaid in september) werden eitjes af gezet. In 2011 was het verspreidingsgebied op de Hompelvoet weer verder uitgebreid en vlogen er opnieuw duizenden vlindertjes rond. Aan de noordzijde van de Hompelvoet kon worden vast gesteld dat er heel wat Sint-Jansvlinders in noor delijke tot oostelijke richtingen over het water richting Goeree vlogen. Vanuit zo'n brongebied van waaruit de vlinders uitzwermen naar de wijde omgeving, kunnen allerlei nieuwe populaties ont staan of bestaande versterkt worden. Voorkomen elders Zo werden ook elders op de rolklavervlaktes in de Grevelingen populaties vastgesteld (Figuur 1). Kaart met verspreiding Sint-Jansvlinder in de Grevelingen. Links een copulerend paar bij een cocon waar zojuist het vrouwtje uitgeslopen is. Bovenuit de cocon steekt de zwarte pophuid van de uitgeslopen vlinder. 76

Sterna | 2011 | | pagina 14