it v'?c Overwinterende Velduilen op Schouwen-Duiveland HfflHRÜ Velduilen jagen ook overdag al tonen ze daarbij wel een voorkeur voor de namiddag. Ruige grasvegetaties die niet be graasd worden herbergen de meeste muizen, daar moeten we de uilen zoeken. Foto: Rinus van 'tHof. Rinus van 't Hof. Vroeger waren het ook broedvogels, maar tegenwoordig kunnen we Velduilen op Schouwen- Duiveland alleen in de herfst - en wintermaanden observeren. Ze jagen ook bij daglicht, maar wel bij voorkeur in de schemering zodat we ze vooral in de late namiddag kunnen waarnemen. Overdag slapen ze in een ruige begroeiing in de buurt van hun jachtgebied. De overwinteraars uit noordelijke landen blijven tot het voorjaar wordt en vertrekken dan weer naar hun broedgebieden. De naam Velduil (Asio Flammeus) geeft aan dat ze leven in open terrein, vaak drassige velden met een ruige vegetatie. In Duitsland hebben ze de naam Sumpfohreule (Moerasuil). Velduilen zij n zeldzamer geworden dan vroeger al komen er nog iedere herfst vogels op ons eiland overwinte ren, maar als broedvogel ontbreken ze sinds vele jaren. Ze broeden wat talrijker op de eilanden van Denemarken en Duitsland in de Waddenzee. Op de Duitse eilanden broeden 70-130 paren. Voor Rusland gaat het om ruim 1.000 broedparen, te vens zijn er nog broedparen te Wit-Rusland, Fin land, Zweden,Noorwegen en Groot-Brittannië. De Nederlandse Waddeneilanden hadden in 1989 nog 42 broedparen, maar de populatie is ge daald naar 11 broedparen in jaar 2011. De lande lijke schatting (SOVON) voor Nederland be draagt circa 29-35 broedparen (2009). Uit ringonderzoek blijkt dat Velduilen tijdens de trek grote afstanden kunnen afleggen, tot wel 3.000 kilometer. Een exemplaar uit Finland werd aangetroffen te Malaga (Spanje) op een afstand van maar liefst 3450 kilometer. Zeeuwse populatie In de jaren zeventig broedde de Velduil in be perkt aantal in Zeeuws-Vlaanderen, op enkele lo caties in Zuid-Beveland en verspreid op Schou- wen-Duiveland. Daarbij ging het om 10-25 broedparen, maar in de jaren tachtig was de popu- 79

Sterna | 2011 | | pagina 17