bood het weeltje weer de aanblik die het in de jaren van Vijverberg wellicht ook leverde. Naast de genoemde soorten werden op het hoogtepunt minstens elf paar broedende Kokmeeuwen geteld en vijf broedende Kluten. Kers op de taart vorm de half april de verschijning van een Kleine Ple vier. Al snel erna bleek dat een paartje zich had ge vestigd. Voor zover ik kon nagaan heeft Vijverberg die vogelsoort nooit vermeld als broedvogel van het weeltj e. Hij vermeldt wel twee legsels van de Strandplevier in 1952 maar er is geen enkele reden om aan die waarneming te twij - felen. Het uiteindelijke broedresultaat van de Kokmeeuwen en Kluten in 2011 was moeilijk vast te stellen: nesten werden verlaten en nieuwe nes ten verschenen. Feit is dat er jongen werden grootgebracht, maar dat helaas het paartje Kleine Plevier daar niet in slaagde. Laten we wederom hoopvol uitkijken naar het volgende broedseizoen en waarom zouden we dat niet ter plekke doen in gezelschap van (het beeld van) Johannes Vijverberg, die nu gewapend met fototoestel en verrekijker de kerk van het Noord- gouwe in de gaten houdt. Veel verder dan de om een plekje vechtende Kauwen op de kerktoren, afnemende aantallen Gierzwaluwen en nog te weinig Huiszwaluwen komt Johannes daar niet. Ter herinnering aan de honderdste geboorte dag van de dorpsonderwijzer, vogelfotograaf en publicist bracht de Natuur- en Vogelwacht in 1980 met een speciale uitgave van Sterna onder de titel "J. Vijverberg en de vogels van de zuidkust van Schouwen" een eerbetoon aan "die veugel vint uut Noordgouwe". In zijn bijdrage "Ontmoetin gen met Vijverberg en de vogelwereld van zijn tijd" schrij ft J. P.C. Boot in het Vijverbergnummer: "Vlak achter z'n (Vijverberg dus) woning lag zelfs een unieke boomwei, met eraan grenzend een moerasachtig stuk weide, dat bij de verkaveling gelukkig gespaard bleef." Onlangs, ruim dertig jaar later, schonk Stichting Renesse aan Noord- gouwe een standbeeld van Vij verberg. Zelf had hij waarschijnlijk liever uitgekeken op de weel met daarachter zijn voormalig woonhuis. De Kleine Plevier houdt van slikrandjes en droogvallende oevers nabij zoet water. Foto: Henk Harmsen. 83

Sterna | 2011 | | pagina 21