hebben betrokken. 'Sluiters eruit gegooid', staat er letterlijk. De week daarop missen ze 'door ge treuzel van ene Dick Kreger de laatste boot', waarop Niko Tinbergen er de pest in krijgt. Een 'rijksbootje' moet ze vanaf de Mok alsnog over brengen naar Den Helder. Als een rode draad gaat door de bundel Kooij's grote aandacht voor de vogelfotografie. Daarin was hij een pionier. In november 1935 hangen zijn foto's in Londen en ontvangt hij daar een 'Certifi cate of Merit'. Nog heel lang zullen de Engelsen voor boeken en tijdschriften voor foto's een be roep op Kooij doen. De Beer De Beer en Ockenrode, Meijendel en het Ver versingskanaal bij Den Haag komen steeds terug als Kooij's excursiebestemmingen. De dagboek aantekeningen van De Beer gaan over de Lach- sterns, de jaarlijkse nazomertochten voor Mori- nelplevieren en 's winters regelmatig over Zeearenden. Kooij fotografeert veel op De Beer, hetgeen kostelijke series heeft opgeleverd, die er in hoge mate toe bijdragen dat we nu weten hoe het er op de punt van Rozenburg ooit uitzag. De lotgevallen van de Hagenaars op De Beer legt Pelk vast in een geestige tekening. Op Ockenrode broeden Nachtzwaluwen en zien de heren op 22 juni 1935 een Scharrelaar; op 25 oktober 1947 pas seert daar een Schreeuwarend. Voor schrijver was het leuk te lezen dat een foto van een ooievaars nest op een boerderijdak onder Mijnsherenland werd gemaakt op lOjuni 1939. Op die foto staat op de voorgrond een rij Hoeksche Waardse dreume sen. Een halve eeuw later kwam het in Maasdam tot een reünie, waarbij ieder van hen uit handen van Kooij een afdruk kreeg. Tijdens de oorlogsdagen in mei 1940 lag Kooij in de Betuwe en raakte hij betrokken bij de slag om de Grebbeberg. Als ex-krijgsgevangene werd hij op 4 juni 1943 weggevoerd naar Duitsland en daar tewerkgesteld. Daarvan keerde hij eind mei 1945 terug in Den Haag bij zijn gezin. Zowel tij dens de meidagen van 1940 als gedurende het tweejarige verblijf in Duitsland blijft Kooij note ren wat hij aan vogels ziet en/of hoort. Vanuit Duitsland blijft hij corresponderen met Vijver berg. Alleen al om zijn pionierswerk voor de vogelfo tografie met alles wat daarmee samenhangt, ver- ■k Schouwen is een ideaalgebied voor het fotograferen van allerlei steltlopers. Dat was al zo in de tij d van Vij verberg en Kooijmans. Ook Henk Harmsen maakte veel foto's van steltlopers op Schouwen-Duiveland. Deze Bosruiter foto grafeerde hij bij Oosterland (Geule) op 9 september 1988. dient Frans Kooijmans zeker een biografie. Omdat hij opgroeide in Den Haag en daar zijn hele lange leven bleef wonen en werken, ging er voor dat idee een plan naar de Vereniging voor Vogelbescherming 's Gravenhage en Omstreken. Deze club loopt niet warm voor dat idee waarbij, naar verluidt, het feit dat Kooij nooit lid was van de Vereniging, mede een reden vormt dat het be stuur de boot afhoudt. Literatuur Kooijmans, R. 2010. Een Haagse vogelaar. Twintig jaar uit het leven van Frans Pieter Kooijmans. Rapport. Ouweneel, G.L. 2003. Foto. In 'Vlerkenstreken'. Verha len over mensen en vogels. Hedel. Ouweneel, G.L. 2010. Frans Kooijmans pionier vogel fotograaf. De Wulp 418-9. 87

Sterna | 2011 | | pagina 25