Fluitende vrouwen: de verrassende Roodborst Ted C.J. Stuijter Er zijn er onder ons die uiterst onvast slapen. Een cv die aanslaat is al genoeg om uit de slaap te ontwaken. Of een winterse windvlaag die de dakpannen doet rammelen. Ocharm denk ik dan, hoe hebben zij het in het voorjaar? Rond half vijf beginnen de Merels en niet te vergeten die schelle Zanglijsters. Als je een boom vlakbij je slaapkamer hebt staan ben je de pineut! Daar kan geen dubbelglas tegenop, misschien hoogstens een dubbel glas cognac enkele uren daarvoor? Herfst en winter Leden van de vogelwerkgroep zijn uiteraard goed op de hoogte van de zang van de meeste soorten. Die kennis komt goed van pas bij de jaar lijkse broedvogelinventarisatie. Maar hoe anders is het in de herfst. De voort- plantings- en opvoedperiode is bij de meeste vo gelsoorten achter de rug. De vogeltrek is in volle gang. De uitbundige zang heeft plaatsgemaakt voor ingetogen 'trekpiepjes'. Veldleeuweriken zeggen hoogstens 'tsjrp', Vinken 'tjup' en Krams vogels 'tsjak tsjak'. Ook de meeste van die piepjes zitten in de hoofden van de leden van de vogel werkgroep. Staand op de vogeltrekpost Westen- schouwen worden de meeste vogels op soort ge bracht door hun geluidjes; 'Boomleeuwerik, Grote Gele Kwikstaart, Keep, Sijs, IJsgorswordt er met regelmaat geroepen door iemand, terwijl er nog geen vogel te zien is. Heel soms, als het windstil is en het zonnetje staat in de blauwe lucht, dan wil een merelman nog wel eens een heel voorzichtig zangetje in de tuin laten horen. Het is net of hij ver weg zit te zin gen, maar meestal juist heel dichtbij; hij brabbelt zo maar een beetje binnenssnavels. Stadslicht Toch zijn er wel uitzonderlijke waarnemingen van zingende vogels in hartje winter. Enige jaren geleden werd ik uit Middelburg gebeld rond de Kerst. In het vrij felle licht van een straatlantaren zong een Zanglijster uit volle borst. Ook een Meerkoet in de stadsgracht liet zich door een lichtbron verleiden tot territoriumgeluiden. Echter, de meeste soorten beginnen toch echt pas in het voorjaar met zingen. En het zijn in ons land bijna zonder uitzondering de mannen die dat doen. Enerzijds zingen ze om een vrouwtje te im poneren en met haar de voortplanting te regelen. Anderzijds zingen zij om een territorium af te ba kenen richting soortgenoten. De Roodborst In ons land is het alleen van de Roodborst en in mindere mate van Winterkoning bekend dat deze ook gedurende de herfst en winter de zang laat horen. In het stille bos, park en tuin vallen ze dan extra op. Laatst sprak ik hierover met Kees de Kraker. In de herfst hoor je overal Roodborstjes zingen. Al deze vogels zijn strikt solitair. Zouden de jonge vogels en de vrouwtjes dan ook allemaal zingen? Wij kwamen tot de conclusie dat deze winterzang te maken moest hebben met het afba kenen van een voedselterritorium. Een gebied dat een vogel minimaal nodig heeft om de winter heelhuids door te komen. Vervolgens kwamen we op het vraagstuk;zo'n voedselterritorium hebben niet alleen mannelijke Roodborsten nodig, maar ook vrouwtjes, zouden die dan ook zingen? Dat leek ons logisch! Naslag in Cramp (1988) brengt aan het licht dat ons vermoeden juist is: vrouwelijke roodborsten zingen ook in de winter. De zang is dan weliswaar iets zachter, maar de frasen duren wel langer dan de voorjaarszang. Emancipatie in de vogelwe reld...! 88

Sterna | 2011 | | pagina 26