De periodieke overstuivingen hebben de land bouw uit een deel van de binnenduinen verdreven en waar dat is gebeurd is het duin veel afwisselen der dan op de plaatsen waar dat niet is gebeurd en de gronden tot in de moderne tijd zijn gebruikt. Door de overstuivingen is opnieuw een landschap ontstaan met duinkopjes en vochtige slenken op de heersende windrichting, terwijl de verlaten geëgaliseerde akkers zijn begroeid met een mo notone vegetatie. Op de topografische kaart ver kend in 1912 is mooi te zien hoe ver het zand ten oosten van het Duinhoevepad in de zogenoemde "Polder van Scholte" richting Vluchtheuvel is ge komen. Tevens is te zien dat men het zand met lange rijen stuifschermen probeerde te beteuge len. Het vormt nu de grens tussen "nieuw" en "oud". Zowel ten zuiden van de Putten van de Oude Hoeve in het Palingsdal als in het kopjesduinland schap is een aantal valleien en slenken geplagd en is het vroegere agrarische landschap in de vorm van greppels, wateringen en lage dijkjes opnieuw aan het licht gekomen. Zo is onder andere een doorlopende watergang zichtbaar die een paar jaar geleden tevoorschijn kwam tijdens de uitvoe ring van het LIFE-project van Staatsbosbeheer aan de andere kant van het Duinhoevepad. Terug naar het heden Weer is een mooi stuk duingebied opgeknapt en opnieuw in begrazing genomen. Hierdoor zijn ga ranties ontstaan voor een waardevolle ontwikke ling in de komende jaren. Het zal de status van het Natura 2000 gebied ten goede komen. Het opschonen vaneen put nabij de Oude Hoeve. Foto: John Beijersbergen. 92

Sterna | 2011 | | pagina 30