Kustversterking Noorderstrand Op een gedeelte van het Noorderstrand is al langere tijd sprake van enige aangroei,zoals aan de uitbreidende Helm te zien valt. Foto: Gert-Jan Buth. Gert-Jan Buth De duinkust bij het Noorderstrand, gelegen voor de Zoeten en Zouten Haard, dient volgens de beheerder Waterschap Scheldestromen verzwaard te worden. Het waterschap kiest in principe voor een versterking van de duinen aan de landzijde. Vanaf afgelopen zomer loopt hiervoor een MER-procedure. Naar aanleiding hiervan hebben de Natuur- en Vogelwacht, Duinbehoud, en Stad en Lande zienswijzen ingediend. Onze vereniging heeft de bijzondere natuur- en landschapswaar den van de Haard aangegeven, en de negatieve gevolgen hiervoor van een binnenduinse verzwa ring. Wij pleiten voor een zeewaartse kustversterking in de vorm van een extra zwaar uitgevoerde strandsuppletie. Een verbreed Noorderstrand betekent naast natuurwinst tevens een versterking van de recreatieve functie van dit kustgebied. Het is eigenlijk vreemd dat het waterschap kiest voor een ouderwetse, 'botte', binnenduinse ver sterking, zoals die in de jaren zestig en zeventig van de vorige eeuw overal in Nederlandse duinge bieden uitgevoerd zijn. Die werken hebben ter plaatse de natuurlijke rijkdom van duingebieden sterk aangetast. Toen werd er veel minder dan thans belang gehecht aan de natuur- en recreatie waarden waarden van onze, in Europees opzicht bijzondere duingebieden. Bovendien had men toen nog veel minder ervaring met slimme, en grootschalige strandsuppleties. Vanaf de jaren tachtig begon landelijk de werk wijze wat betreft versterking van duinkusten te veranderen, ten gunste van natuur- en land- schapsbelangen. Zo vond ook juist daarom de laatst uitgevoerde duinversterking bij de Zoeten en Zouten Haard in 1990 aan de zeezijde plaats. (Daarvoor, in 1954,na de Watersnoodramp,is hier een binnenduinse versterking uitgevoerd.) Vanaf 1991 vindt om de drie tot vijf jaar een strandsuppletie bij het Noorderstrand plaats. 93

Sterna | 2011 | | pagina 31