De Zouten Haard wordt jaarlijks gehooid om de bijzondere vegetatie met zeldzame soorten als Harlekijn, in stand te houden. Ingrepen die het verloop van het grondwaterpeil beïnvloeden, kunnen desastreus zijn. Foto: Kees de Kraker. Met de natuur meesturen Vanouds was de smalle duinkust bij de Haard zwak en kwetsbaar en vonden hier altijd verdedi gingswerken plaats. Waarschijnlijk is hier in de 16e eeuw een inlaagdijk aangelegd die in de jaren vijftig van de vorige eeuw is vervangen door de Rampweg. Vanaf eind 19e eeuw werd bij het Noorderstrand de duinvoet verzwaard met basalt en betonplaten. In 1909 werd nog eens bovenaan de platen een betonnen De Muralt-muur ge plaatst. In de 19e en 20ste eeuw is op het smalle strand een reeks stenen strekdammen op relatief korte afstand van elkaar aangelegd. Al deze zware verdedigingswerken waren nodig omdat de diepe stroomgeul Brouwershavense Gat hier dicht tegen de kust lag, landwaarts gedrukt door de Middelplaat en Kabbelaarsbank. Deze situatie is echter vanaf 1972 gaan veran deren door de aanleg van de Brouwersdam. Sinds die tijd verplaatst de geulwand zich zeewaarts en wordt de geul steeds ondieper. Thans is het kust- vak Noorderstrand sterker dan ooit en dit wordt steeds stabieler vanwege de voortdurende sedi mentatie van zand in het Brouwershavense Gat, plus de effecten van de strandsuppleties van de af- gelopenjaren. De verondieping van het Brouwershavense Gat lijkt steeds sneller te gaan. Dit blijkt niet al leen uit luchtfoto's en topografische kaarten vanaf eind vorige eeuw tot nu toe, maar is ook dui delijk zichtbaar op het Noorderstrand zelf. Al jaren wordt de duin voet over de gehele lengte breder, en vindt er primaire duinvorming op het strand plaats. Voor de duinvoet vormen zich em bryonale duintjes, begroeid met Helm en Biestar- wegras. Het strand wordt breder en hoger. De vele strekdammen die dit strand altijd kenmerkten zijn vanaf omstreeks 2005 geheel onder het zand verdwenen. Kortom, dit voorheen erg erosieve kustvak is zich de laatste jaren aan het omvormen tot een aangroeikust. Dat is op zich al een bijzon der fenomeen, aangezien langs verreweg het 94

Sterna | 2011 | | pagina 32