op het feit dat er vroeger voor de jacht gekweekte Fazanten werden uitgezet. Gezien de cijfers zou het heel goed kunnen dat dit in het Zeepe ook ge beurd is, maar dan de laatste paar jaar juist weer helemaal niet.* Dan laten Pimpelmees en een Merel zich horen en ze worden genoteerd op de veldkaart. Zo gaat dit het hele rondje door. Echt bijzondere vogel soorten kom ik op mijn ronde niet tegen,maar wel fladderen er Sint-Jacobsvlinders, Heivlinders en een Kleine parelmoervlinders in het gebied rond evenals een mannetje Platbuiklibel. Dan valt mij een paddenstoel op waarvan ik een foto neem. Thuis, laat de computer een mooie witte paddenstoel met daarop de schaduw van een grashalm zien. Met de paddenstoelengids en een mailtje naar een deskundige probeer ik de paddenstoel op naam te brengen. Dat valt nog niet mee. Paddenstoelen hebben heel wat verschillen de stadia in de periode tussen opkomst en ver dwijnen. Dit geeft bij veel soorten totaal andere vormen en kleuren. Determinatie van een foto is zelfs voor kenners vaak nog lastig. Het blijkt hier om een Ruitj esbo vist te gaan. Deze zwam behoort tot de groep buikzwammen. Een buikzwam be staat uit een ronde tot eivormige zak die bij som mige soorten op een steel staat. De sporen zitten binnenin het vruchtlichaam en dat is anders dan bij de overige zwammen en paddenstoelen. Als de zwam rijp oftewel ingedroogd is, zal deze open scheuren en dan kan de wind de sporen eruit bla zen en ze verspreiden. Zoals op de foto te zien is, lijkt het net of er een slakje over het oppervlak van de zwam gekropen is en allerlei figuren gemaakt heeft. De Ruitjesbo- vist is te vinden op ruderale gedeelten van bemes te en onbemeste graslanden. Ook in jonge loof- en naaldbossen op voedselrijke bodems. Het mooie van deze soort is dat de beker of het schaal vormig restant na de verstuiving nog maanden kan blij ven staan. Het blijft natuurlijk leuk om zelfs in het voorjaar paddenstoelen aan te treffen. Op naar het volgende natuuravontuur. *Afname door de komst van Havik als broedvogel in deze omgeving, ligt meer voor de hand. Redactie) De paddenstoel. Foto: Leo Tromper. 98

Sterna | 2011 | | pagina 36