Vangst Bruine Boszanger op vinkenbaan Westenschouwen Marcel Schildwacht De locatie Vogelringstation Nebularia heeft in de duinen van Westenschouwen een vinkenbaan in beheer. De vinkenbaan is opgebouwd met vier slagnetten, een vaste mistnetopstelling van 157 meter waaron der een hijsnet van 10 meter en ongeveer 74 meter mistnet dat alleen 's nachts worden opgesteld tijdens projecten om Veldleeuwerik en Waterral te vangen. De vinkenbaan ligt op de overgang van duinstruweel en open duinlandschap. Het struweel bestaat merendeels uit Duindoorn, Vlier, Liguster en Meidoorn. Geleidelijk aan rukt de Amerikaanse vogel kers op richting vinkenbaan. Het duindoornstruweel zakt in, de Vlieren sterven geleidelijk af en de Meidoorns nemen in aantal en hoogte toe. Aansluitend aan de smalle strook duinstruweel begint een dennenbos. Tussen het dennenbos en het struweel is er een smalle strook met Esdoorn en Abeel. De vinkenbaan ligt ongeveer 250 meter van het strand. Het proces-verbaal Op 14 oktober 2011 was Marcel Schildwacht, gecertificeerd ringer,aanwezig op de vinkenbaan. Hij kreeg die dag assistentie van Bert Kleijn, rin ger in opleiding en Hennie Ravensteijn, vrijwilli ger die elke vrijdag hand- en spandiensten ver richt op de vinkenbaan. De dag begon voor Marcel al erg vroeg omdat hij vanaf de vorige avond al de hele avond en nacht aan het werk was om Veldleeuweriken en Waterrallen te vangen en te ringen. De bijvangst van een Ransuil en een Velduil gedurende de nacht gaf hem extra energie om de hele nacht door te gaan. Om 07.30 uur arriveerde Bert Kleijn die Marcel hielp om de eerste zangvogels uit de netten te plukken, de nachtprojectnetten op te ruimen en de (cultuurhistorische) vinkenbaan op te bouwen door de stalvogels uit te zetten. De zangvogels werden gezamenlijk geringd en Bert ging een tweede ronde langs de mistnetten lopen. Hij kwam terug met een Klapekster, een nieuwe handsoort voor Marcel. Op dat moment arriveer de Hennie Ravesteijn, zodat hij de Klapekster ook nog kon bewonderen. Om 11.30 uur ging Hennie Ravensteijn de mist netten controleren. Hij kwam met een kist vol vo gels terug en informeerde Marcel over de inhoud. Marcel ringde eerst de Roodborsten, de Heggen- mussen en Zwartkoppen en begon toen met de Tjiftjafjes. Bij de derde Tjiftjaf was zijn eerste in druk, "dat is een bleke/doffe". Maar direct zag hij lichte poten wat een alarmbelletje bij hem liet rin kelen. Direct werden er meer kenmerken van de vogel waargenomen die een Tj if tj af of Fitis uitslo ten. De vogel die Marcel beet had, klopte niet met de gangbare soorten. Marcel maakte een opmer king naar Bert en Hennie dat hij iets bijzonders in handen had en dat hij de boeken er op na ging slaan. Na de Lars Svensson te hebben geraadpleegd bleek Marcel een Bruine Boszanger (Phyllosco- pus fuscatus) in handen te hebben. Cor Oskam werd door Marcel gebeld om nog enkele details van de vogel te bespreken. Er zijn vervolgens een aantal foto's gemaakt en er werd een soortbe schrijving gedicteerd die door Bert is genoteerd. Tot 2009 zijn er 59 meldingen van waarneming in Nederland door de CDNA (Commissie Dwaal gasten Nederlandse Avifauna) beoordeeld en goedgekeurd. In 2010 waren er twee waarnemin gen in Nederland. In 2011 ging het tot half novem ber om maar liefst 11 waarnemingen op verschil lende locaties in Nederland (bron Dutch Birding). De vangst van de Bruine Boszanger op de vinkenbaan Westenschouwen betreft voor Zeeland de vierde waarneming. Eerdere waarne mingen in Zeeland zijn verricht op 25 oktober 1990 in Vlissingen 5 november 1997 in Veere en op 3 november 1999 ook in Veere (bron CDNA). 99

Sterna | 2011 | | pagina 37