Een halve eeuw vogelonderaoek Persbericht over Jubileumboekje Vogeiringstation Nebularia door Cor Oskam en Marcel Schildwacht Hoewel geheel in "full color" staan er ook een aantal nostalgische zwart-witfoto's in het boekje. Hier de ringershut in de beginjaren van de vinkenbaan. Het bos was toen nog een stuk lager. In 2009 vierde VRS Nebularia haar 50 jarig jubileum. Het bereiken van deze mijlpaal was voor een aantal mensen binnen de stichting een mooie aanleiding om alle ontwikkelingen wat betreft ringac- tiviteiten van die laatste halve eeuw te verzamelen en op papier te zetten. Het hele proces vanaf de eerste ideeën, het opmaken van de teksten, het selecteren van veel fotomateriaal, het uitwerken van ringgegevens tot het uitbrengen van het boekje kostte bijna twee jaar. Het resultaat mag er zijn, 136 pagina's in kleur! U maakt kennis met de mensen die binnen VRS Nebularia als vrijwilliger werkzaam zijn. In het boekje worden onder meer de mensen van het eerste uur binnen de stichting geïnterviewd door de jongste medewerkers. Ze hebben daar een mooi sprekend verhaal van kunnen maken. Het geeft een prachtig beeld van de historie van vogel- onderzoek in Nederland en in het bijzonder van de rol van stichting Nebularia. De oprichters Leen van Ree en Wout Vuyk hadden hun eerste ringac- tiviteiten in 1950 in het Kralingse bos in Rotter dam. Als een van de eersten in Nederland experi menteerden beide heren met mistnetten die in 1956 meegebracht werden uit Schotland. Op Vlie land werd daarmee getracht steltlopers te vangen. Dat waren avonturen op zich. Daarnaast kwam in 1960 een ringstation op de Kop van Schouwen in Zeeland tot stand. In de Krimpenerwaard vond inmiddels al gevarieerd ringonderzoek plaats. Een ding was duidelijk: Wout Vuyk, Leen van Ree en zijn jongere broer Ton van Ree hadden naast hun passie voor vogels een enorme gedrevenheid en vooral veel energie om dit alles te realiseren. In het boekje wordt op een verhalende manier met allerlei anekdotes de ontwikkeling die het vogei ringstation heeft doorgemaakt, duidelijk ge maakt. 100

Sterna | 2011 | | pagina 38