Schouw en-Duiv eland In herinnering: Arnold van der Wees In het tweede deel van het boekje wordt inge gaan op het resultaat van al het onderzoek en wor den de gegevens uitgewerkt. We praten over bijna 200.000 vogels die in de afgelopen 50 jaar werden geringd en waarvan de gegevens zijn toegevoegd aan de Europese databank. De geringde vogels werden teruggemeld vanuit bijna alle landen van Europa, waaronder uithoeken zoals IJsland en Rusland. Ook kwamen er terugmeldingen uit Algerije, Senegal, Gambia en Zuid-Afrika. De laatste betrof een Boerenzwaluw die geringd werd op een slaapplaats in de uiterwaarden van de Lek. De vogel had in drie maanden tijd 9.120 kilo meter afgelegd, enkele reis. Meerder soorten wor den besproken en er zij n mooie overzichtskaarten in het boekje te vinden. Verder is er veel te lezen over oude gebruiken en de cultuurhistorische waarde van een vinkenbaan. Ook de aantalsont wikkelingen tijdens de najaarstrek op de Kop van Schouwen komen aan bod. Natuurlijk kunt u er ook iets in vinden over bijzondere vangsten van soms prachtige soorten. Ringprojecten worden tegenwoordig geïni tieerd vanuit organisaties zoals Vogelbescher ming Nederland en SOVON vogelonderzoek. Alles onder het toeziend oog van het Vogeltrek- station/NIOO uit Wageningen. Projecten zoals het onderzoek naar leeftijd, overleving en plaats- trouw van de Boerenzwaluw is daar een voor beeldvan. Mocht u belangstelling hebben voor het boekje (21x21 cm, gelijmd, 136 blz. in kleur): het is te koop en kost 17,50 euro exclusief 3,00 verzendkosten. U kunt het bestellen via cor.oskam@wxs.nl. Er is een beperkte oplage. Op 4 november j.l. is Arnold van der Wees (60) overleden. Arnold was jarenlang een actief lid van de Natuur- en Vogelwacht. Van 1981 tot 1999 was hij penningmeester van de vereniging, en regel de toen tevens de ledenadministratie, en de verzending van de Sterna. Eind jaren zeventig was Arnold, en zijn vrouw Puck, als jonge leraar vanuit Den Haag naar Zie- rikzee verhuisd. De Schouwse natuur inspireerde hem al snel. Door zelfstudie, en middels de Vogel wacht ontwikkelde hij veel veldbiologische ken nis. Zelf heb ik Arnold goed leren kennen vanaf begin j aren tachtig, toen ik coördinator was van de Plantenwerkgroep van de vereniging. Die jaren inventariseerden wij een avond in de week de ve getatie van de dijken van Schouwen-Duiveland. Daar waren toen ook altijd bij aanwezig wijlen de heren J.P.C. Boot en Jacob Viergever, grote Schouwse natuurkenners van weleer. Zij konden ons tijdens die meestal zeer plezierige dijkwande- lingen mooie verhalen vertellen over het oude Schouwse landschap van voor 1953. Jaren later konden Arnold en ik die avonden nog zeer goed voor de geest halen. Halfjaren tachtig is Arnold tevens lid van de Vogelwerkgroep geworden, en heeft toen onder andere meegedaan aan broedvogelinventarisa- ties van de inlagen van de zuidkust. De zuidkust vormde één van Arnold's favoriete Schouwse ge bieden. Het hoofdstuk 'Inlagen en karrevelden' in het door de Vogelwacht uitgegeven boek 'De vogels van Schouwen-Duiveland' (1986) is dan ook door hem geschreven. Later vormde Arnold's kennis over natuur en landschap een goede basis voor een grote over stap in zijn werkloopbaan. Half jaren negentig werd de Zierikzeesche scholengemeenschap waar hij werkte opgeheven. Na enige tij d kon hij in dienst treden bij Stichting Het Zeeuwse Land schap, als medewerker voorlichting en public re lations. Twee jaar later maakte hij de overstap naar Rijkswaterstaat Zeeland, waarbij ook zijn kennis van de Zeeuwse natuur, in het bijzonder wat betreft de Deltawateren, een grote pré vorm de. Arnold bleef nog jarenlang actief betrokken bij natuurvoorlichting, naast zijn werk bij Rijks waterstaat. Zo was hij van 1997 tot 2009 lid van de redactie van het tijdschrift 'Zeeuws Landschap', 101

Sterna | 2011 | | pagina 39