Landschappen van Goeree Middel- en Oostduinen Uitzicht op de Middelduinen (ca. 1955). Coll. K. Tanis. Frans Beekman Krijn Tanis De Middel- en Oostduinen met aangrenzende Kwade Hoek zijn het onderwerp van deze bijdrage. Van dit gebied zijn aanmerkelijk minder prentbriefkaarten gemaakt, want het viel immers buiten de traditionele badstranden. De Kwade Hoek ontwikkelt zich de laatste jaren tot een steeds natuurlij ker kustlandschap. De eerste foto 'Duinpanorama Jonkerstee' geeft een goed beeld van de lage Middelduinen met daarachter de nog kale kustduinen. De drink- poel heet in de volksmond 'Moornispit' en dat be tekent Moordenaarsput. In de Franse tijd zou hier naast het bos van Jonkerstee een moord zijn ge pleegd. Flet tiental Belgische paarden bewijst dat in de tijd van de foto nog niet veel tractoren werden ge bruikt. Het is dus in de jaren vijftig van de vorige eeuw. De betonnen palen van het hek naast het huidige fietspad langs de Middelduinen vertonen de kenmerkende knik. Al eerder vertelden we dat in de Tweede Wereldoorlog een aantal van zulke palen een piramide vormde, die met een mijn op het strand stond. Deze 'Wehrmachts'palen of 'mien'palen zijn een typisch verschijnsel voor Goeree. De Middelduinen zijn botanisch zeer goed on derzocht, te beginnen door professor Theo Wee vers in 1921. Hij vond toen in het eikenhakhout van Jonkerstee Struikheide en Brem. Dit zijn planten van de uitgeloogde oudere binnendui- nen. Struikhei groeit hier nu niet meer. De eeu wenlange begrazing van de hobbelige Middeldui nen zorgde voor de bijzondere plantengroei. Ook in de Oostduinen staan nu nog bijzondere planten als Herfstbitterling, Teer guichelheil en 66

Sterna | 2011 | | pagina 4