öoerec's Badplaats nabij Bennemeer's „Strandlust" Duin en strand tussen strandpaal 9 en 10 (1922). Foto H.L. Vogel, Goedereede. Coll. F. Beekman. Knopbies. In de rietkragen rond de infiltratievij ver broedt regelmatig de Roerdomp. Binnenmeer's 'Strandlust' Deze foto brengt ons bijna een eeuw terug naar het aarzelend begin van het toerisme. Het publiek dat aan het einde van de Oosterweg het strand op zocht, zal van Goeree-Overflakkee afkomstig zijn. We zien een droog en een nat strand en ook is vaag een strandhoofd te zien dat de stroming uit de kust moet houden. De zeereep groeide toen duidelijk aan, gesti muleerd door rijshoutschermen die al aardig zijn volgestoven. De liggende mannen bekommeren zich niet om de helmplanten die het goed doen. Na 1960 is er op dit kustgedeelte juist sprake van ero sie. De tweede auteur herinnert zich goed de afge slagen zeereep voor de Middelduinen. Kwade Hoek Vanaf de duinen voor de Middelduinen kijken we in de richting van Voorne. Er liggen twee zee- repen met daartussen een langgerekte (zg. pri maire) duinvallei. Deze laagte staat vol met Duin doorn en bloeiende Vlier. De binnenste duinenrij is later verzwaard tot Deltahoogte en daarbij ver dween de helft van het gebied De Enden. Op het strand is vaag de stuifdijk te zien die in de richting van de monding van het Haringvliet aan het groei en is. Achter die smalle nieuwe zeereep komt van uit zee een slufter naar binnen. Op het kaartje uit 1998 is goed te zien dat er zich recent weer een smalle zandbank vormde. De punt hiervan heet in de wandeling wel de Zeehon- denhaak. Op de noordoosthoek van Goeree ont wikkelden zich in de vorige eeuw een paar van die strandhaken met in de laagten ertussen een be- weidbaar gors. Door de afname van het getij na de bouw van de Haringvlietsluizen sluit het zeegat zich geleidelijk. De naam Kwade Hoek wijst op de problemen die de scheepvaart had bij het binnenvaren. Ook nu houdt Rijkswaterstaat het Slijkgat op een diep te van 5,5 meter voor de vissersschepen van Stel lendam. De ondiepe kust Noord Pampus van 400 ha kwam in 2005 in beheer bij Natuurmonumen- 67

Sterna | 2011 | | pagina 5