Landschappen van Goeree ■rieservaat) Midde1duineri:\ Topografisch kaartje van oostelijk Goeree (1998) ten. In 2008 werd een deel van de hierboven ge noemde stuifdijk afgegraven voorde duinverster- king bij het Flaauwe Werk. Ook werd toen een nieuwe verbinding gemaakt van de slufter naar het strand. De Kwade Hoek heeft nu een oppervlakte van 1300 ha en dat is net zo groot als het natuurmonu ment De Beer na 1945. De weidsheid van strand en duinen, vogels en planten van de Kwade Hoek zijn met het verloren gegane De Beer te vergelij ken. De dynamische processen zorgen steeds voor verandering van strandhaken, plantengroei en vogelstand. In de buitenste duintjes van de Kwade Hoek staan van die echte pionierplanten als Zeewinde, Zeewolfsmelk en de zeldzame Zee lathyrus. Heemst wijst op de rivierinvloed uit het Haringvliet. In het broedseizoen zijn de Strand- ple vier en B ontbekple vier er te zien. Wanneer zul len er Grote Sterns gaan broeden? Lombok De naam Lombok vraagt nog om uitleg. In 1894 vond op het eiland Lombok ten oosten van Bali in Nederlands Oost-Indië een bloedige veldslag plaats tussen het Koninklijk Nederlandsch-In- disch Leger (KNIL) en de plaatselijke bevolking. Op barbaarse wijze werden die mensen onder worpen, waarna de 'schatten van Lombok' in triomf naar Nederland werden gebracht. De ge beurtenissen waren in Nederland het gesprek van de dag. Vlak na 1894 kregen maar liefst 118 akkers, wei landen, buurten en gehuchten in Nederland de benaming Lombok. In het algemeen bedoelde 68

Sterna | 2011 | | pagina 6