Op stap Uilofiel met Gerard Ouweneel Waaraan is de zegetocht van de Kerkuil in ons land te danken? In ieder geval in de Hoeksche Waard aan de enthousiaste inzet van een team leden van de vogelwerkgroep. Op Goeree- Overflakkee en Schouwen-Duiveland is het niet anders en zo is het waarschijnlijk ook elders. Het karakter van voorzitter Janus van onze vo gelwerkgroep vertoont duidelijk uilofiele trekjes. Dat blijkt onder andere uit gepeuter in uilen- braakballen aan de keukentafel van echtgenote Liesbeth. Nadat onder Janus' charismatische regie eerst de Steenuil weer wat grond onder de voeten kreeg, ging tijdens bijeenkomsten van de vogelwerkgroep vaak het woord 'Kerkuil' vallen. Nu en dan werd er eentje gemeld, meestal dood langs de weg. Maar de geest was uit de fles. De meest uilofiele en representatieve leden van de vogelwerkgroep gingen letterlijk de boer op, het eerst langs die adressen waar wel eens een Kerkuil te melden viel. In de meeste gevallen kreeg het promotieteam toestemming in de schuur een kast teplaatsen,zijhetsomspasna bezwerende volzin nen. Nijvere vrijwilligers vingen aan met timme ren en zo ontstond een netwerk van 55 kerkuil- kasten, die na halsbrekend trapezewerk op wankele ladders boven in schuren werden geïn stalleerd. Alleen.geen Kerkuilen, bijna 15 jaar lang, waardoor de betrokkenheid bij het team een knauw kreeg. Van Gaal scoort Tot in juli 2000 biologisch boer Art van Gaal van het Zwartsluisje 's nachts uit de al jaren bij hem hangende kast sinistere geluiden opving. Hij waarschuwde RobBurgmans,die het uilenonder komen ooit in zijn schuur had aangebracht. Gelui den, poep, veren,braakballenRobwasmetzijn diagnose gauw klaar: j onge KerkuilenVoorzitter Janus verkeerde in Centraal-IJsland, een locatie buiten bereik van mobieltjes, naar bleek. Vanaf het moment dat hij daar wèl op de hoogte was van het blijde kerkuilennieuws,had hij zijn gedachten meer bij de gebeurtenissen op het Zwartsluisje dan bij IJsland. De pullen kregen een ring, van Gaal veel schouderklopjes en, na afloop, met enig ceremonieel het boek 'De vogels van de Hoek sche Waard'. Bij die gelegenheid wees hij op de duidelijke sporen die de uilen achterlieten op de in zijn schuur aanwezige spullen, bewijzen waar geen speld tussen te krijgen was. Bij schemering dromden vogelwerkgroepleden samen op akkers achter de boerderij om getuige te zijn van het uit vliegen van uilen.'hoeveel gisteravond?' was in die dagen een veel gestelde vraag. Met hernieuwd elan gingen in schuren nog meer uilenkasten omhoog. Omdat Cees Veerman als minister van onder andere 'Natuur' best het 'symbool van de wijsheid' broedend in zijn schuur kon gebruiken, ook in zijn boerderij onder Piers- hil. Maar na de première bij Van Gaal ging het nog maar mondjesmaat, en dan alleen in 'West'. Dat stak, want enige rivaliteit tussen de afdelingen West en Oost van de Hoeksche Waardse vogel werkgroep valt niet te ontkennen. Om volledig te zijn, onze uilofiele voorzitter woont in Oost. Het promiscue karakter van de kerkuilensamenle ving hielp een handje.Toen zomer 2004 in de vo gelklas Karei Schot twee revalidatie-vogels samen in een onderkomen werden gezet, dood den deze het wachten op genezing door het tot vijf jongen te brengen. Het hele spul, twee adulte en vijf halfwas vogels, ging naar grote hobby-boerde rij onder Numansdorp. Dagelijks pendelde de ei genaar op en neer naar een dierenwinkel voor kuikens en muizeneen actie die wellicht niet de goedkeuring wegdraagt van de Partij voor de Die- ren, maar die er wel toe leidde dat sindsdien de schuur permanent bezet is door een wild broed- paar. Doorbraak Met vijf broedparen waaronder eindelijk ook eentje in Oost, kwam de doorbraak in 2006. Het paartje in Oost vestigde zich in de kast bij Wil Bouwmeester, die op slag zo mogelijk nog meer uilofiel werd dan voorzitter Janus. Die schuur moest tegen de grond, maar Wil beloofde het nieuwbouwplan te voorzien van een riant kerkui londerkomen. Het muizenjaar 2007 bracht victo rie: tenminste 12 broedsels met in het najaar bui tengewoon kroostrijke volglegsels: 6 jongen bij Wil en 8 bij Cees Veerman, die hiermede zijn in- 70

Sterna | 2011 | | pagina 8