Door Ted C. J. Sluijter De geringe vastgestelde aantallen bij Bommenede hebben er uiteindelijk toe geleid dat deze locatie niet elke keer werd bezocht. Wellicht is ook Moermond een lo catie, maar deze is nog niet bezocht. Mocht de lezer trouwens een nog niet genoemde plaats weten, dan hoor ik dat graag! Slaapplaatskeuze Bij de keuze van de slaapplaats lijkt rust een sleutelfactor. Het rusten en slapen vindt in vrijwel alle gevallen plaats in bomen en struiken, liefst in de directe nabijheid van open water. Ook de wind en windrichting blijken van belang; het liefst zitten de vogels in een oppertje uit de wind. In De Schelphoek stelde ik vast dat, afhankelijk van die windrichting, de reigers een keuze maakten uit maar liefst vier verschillende locaties. Het moment van aanvliegen naar de slaapplaats verschilt per individu. Sommige dieren arriveren al ruim een uur voor zonsondergang op de locatie. Andere reigers daarentegen komen pas in het schemerduister aan. De arriverende reigers leveren een prachtig schouwspel op. Vele tientallen zilverreigers kort bij elkaar rustend in bomen en struiken doen eerder denken aan een tropisch stukje natuur dan aan een kil en winter- kaal Nederlands landschap. Op sommige plaatsen in de Delta zijn zelfs meer dan 100 dieren bij elkaar gezien. Op ons ei land is dit een aantal keren voorgekomen bij De Maire en bij Ouwerkerk. Op enkele plaatsen blijken de slaapplaatsen ook aantrekkelijk voor andere vogels zoals blauwe reiger, lepelaar en aalscholver. Schelphoek Sinds januari 2009 wordt met grote regelmaat de slaapplaats geteld in de Schelphoek. De meeste tellingen zijn verricht door Maarten en Ted Sluijter met een enkele aanvulling door René van Loo en Jan Willem Vergeer. In de grafiek is duidelijk het seizoenspatroon te zien. De grootste aantallen zijn aanwezig in het najaar en de kleinste aantal len, zoals verwacht, in het broedseizoen. Wel lijken de laatste 3 winters een verandering te tonen. In 2009 viel de piek laat in november. In 2010 in oktober en in 2011 in augustus en september. Dit zou te maken kun nen hebben met de afgelopen koude winters. Wellicht dat de vogels al eerder een zuidelijker bestemming kozen. De foto's bij dit artikel zijn beschikbaar gesteld door natuurfotograaf Alexander Koenders. 21 2009 2011 jan feb mrt apr mei jun jul aug sep okt nov dec Overzicht maximale aantallen kleine zilverreigers per maand, slaapplaats Schelphoek

Sterna | 2012 | | pagina 21