Kees bij de Hompelvoet met op de achtergrond het Vogelwachtersverblijf. In de strenge winter van 1978-79 kwam John mij vragen als opvolger voor de bewaking van de grote sterns op de Hompelvoet. Het zou zijn laatste jaar zijn, daarna zou hij bij de Provincie Zeeland gaan werken. Het was bijzonder koud in het schooltje in februari en ilc ben uit vreugde en ter voorkoming van bevriezing een neuswarmertje bij de distilleerder om de hoek gaan halen. De grote sterns hebben nog vele jaren op de Hompelvoet gebroed, nu niet meer maar wel gelukkig weer op Markenje en ik ben in de Grevelingen nog steeds betrokken bij de bescher ming van deze prachtige vogels. Ik zal dat jaar op de Hompelvoet met jou niet gauw vergeten. We hebben er een sloep zeewaardig gemaakt, een nieuwe kaap voor uitzicht gebouwd van aangespoeld hout en paktouwtjes en ik heb mij aangepast aan jouw culinaire kunsten. Veel tekenen deed je er niet. Hoe kijk jij tegen die tijd op de Hompelvoet aan? Op de Hompelvoet kreeg ik tijd om mij verder te verdie pen in de natuur. Na de vogels kwamen de planten, ik ging die tekenen en op die planten zitten weer insecten dus dat is ook interessant en ook het onderwaterleven in de heldere Grevelingen boeide mij. De natuur op de Hompelvoet was ook aanleiding en inspiratiebron voor een kunstzinnige expositie in de Bewaerschole in 1984. Een ander voorbeeld is de productie voor de Provincie Zeeland in 1996 van het boek "Gebiedsvisie voor de zuid kust van Schouwen" met tekeningen en aquarellen van mijn hand waarin John Beijersbergen en Jeroen de Maat vertellen hoe Plan Tureluur wordt ingericht. Het wonen op de Hompelvoet in de bewakingsperiode van april tot augustus bracht mij intense natuurervaringen. Voor mij en mijn gezin heeft die Hompelvoet een bijzonder plekje in ons hart gekregen dat diep gekoesterd wordt. Met de kunst doe ilc niet veel meer, al probeer ik ieder jaar wat van dat moois in de natuur op de omslag van de rapportage over mijn onderzoek in de Grevelingen vorm te geven. 8

Sterna | 2012 | | pagina 8