Zwartkopgors Schouwen-Duiveland Door Gerard Ouweneel rtkopgors bij de Prunje Begin mei jl. waren op Lesbos dagelijks zwartkopgorzen te zien. In Zuidoost-Europa is hun biotoop kleinschalig cultuur land, een ook op Lesbos aanwezig terreintype. In de eerste dagen van mei keren ze terug uit hun winterkwartier. Die terugkeer zetten ze luister bij door welluidende, eigenlijk ongorsachtige zang ten beste te geven. Dat schrijver ruim vier weken later op 'eigen grond' weer een ontmoeting met een zwartkopgors te wachten stond, kwam op Lesbos geen moment op. In de hoop dat in de Flaauwers Inlaag wel licht laat in het seizoen toch nog grote sterns waren gaan broeden, reed ik zondag morgen 10 juni naar de Prunje. Die hoop was tegen beter weten in, want waakzame leden van de GSCG, de Grote Stern Contact Groep, hadden alsdan zo'n vestiging direct gemeld. Inderdaad geen grote sterns, maar wel een groep van 20 noordelijke bontbek- plevieren, 10 steenlopers en rosse grutto's. Om circa 10.00 uur stonden aan het einde van de Inlaagweg, tegen de Schelphoek aan, Dick van Houwelingen en Ronald in 't Veld van de Hoeksche Waardse vogelwerk groep. Een derde vogelaar stelde zich voor als Herman Snijders. Deze zou zijn aanwe zigheid meteen stevig neerzetten. Terwijl Dick, Ronald en ik aan de praat raakten over onderwerpen die vogelaars altijd aansnij den, merkte Herman op 'wat is daar voor een vreemde vogel gaan zitten?'Dat was een understatement. Op zo'n 10 tot 15 meter afstand zat op een heiningdraad een tamelijk forse zangvogel die Ronald en mij direct tot de uitroep 'zwartkopgors' bracht. Dat was niet zo moeilijk, want een adulte volwassen man zwartkopgors in zomerkleed is met zijn zwarte kop, felgele keel en de kastanjebruine plek voor de vleugelboeg en op de stuit onmiskenbaar. En die ken merken vielen direct op. Bovendien had ik de Lesbosse zwart kopgorzen vers op het netvlies. De gors werd danig belaagd door een graspieper, een soort die ter plekke iedere zomer standaard territorium houdt. Al gauw raakte de vogel uit zicht. Maar hij keerde terug, nu aan de andere kant van onze standplaats, weer op korte afstand, op en neer pendelend tus sen de grond en een heiningdraad, deining brengend onder weer graspiepers en nu ook onder rietgorzen en een kneu. Ook op deze positie liet de vogel zich korte tijd voortreffe lijk bekijken, waarbij wij bij de al genoteerde kenmerken de betrekkelijk lange staart zonder wit konden voegen. Door de voortdurende aanvallen van de drie genoemde autochtone soorten, was de zwartkopgors vliegerig. Na een paar minu ten vloog hij weg richting zuidoost, allengs hoger komend boven de scheidingsdijk tussen de Wevers Inlaag en de Inlaagweg. Al eerder en ook weer bij het wegvliegen gaf de gors een tsjilpachtige roep ten beste. Terstond na de ontdekking was actie onder nomen. Pim Wolf bleek onbereikbaar, maar vanuit Ouwerkerk rukte René van Loo direct uit. Helaas was bij zijn komst de zwartkop gors al foetsie. Hans Westerlaken zond na het telefoontje direct een DBA (Dutch Bird Alert) uit. Geen van ons had een fototoestel bij zich, hetgeen tegenwoordig voor een twitcher ontoelaatbaar is. Maar wellicht behoren wij niet bij die categorie vogelaars. Herman, de ontdekker, deed pogingen de vogel met zijn mobieltje door een telescoop te fotograferen. Die poging leed schipbreuk. De zwartkopgors is vanaf de noordpunt van de Adriatische Zee een zomervogel in Zuidoost-Europa, van waaruit hij al in augustus wegtrekt naar zijn winterkwartier op het Indiase subcontinent. In Nederland staat de soort te boek als onregelmatige gast met tot en met 2006 10 gevallen. Nadien zijn er wellicht nog enkele gezien. De meeste waar nemingen zijn van mei of juni, exemplaren die op hun voorjaarstrek zijn doorgeschoten. De vogels van Schouwen- Duiveland voert de zwartkopgors voor de streek op als een dwaalgast, waarbij echter nadere bijzonderheden ont breken. De waarneming van 10 juni is ingezonden naar de Commissie Dwaalgasten Nederlandse Avifauna (CDNA). Literatuur: Handrinos, G. T. Akriotis, 1997, The Birds of Greece, Christopher Helm, Londen. Werkgroep Avifauna Natuur- en Vogelwacht Schouwen- Duiveland, 1986, De vogels van Schouwen-Duiveland, Zierikzee 14 Schets: Dick van Houwelingen

Sterna | 2012 | | pagina 14