rietganzenkenner Huyskens Veel misverstanden zijn ontstaan omtrent de twee soorten en met genoegen las ik in Limosa dat een herbeoordeling van waarnemingen (zoals op waarneming.nl) van taigarietganzen zal worden uitgevoerd. Boekdelen sprekende glimlachjes bij de Belgen ontlokten de vele waarnemingen van Fabalis op plaatsen waar die gans nooit verscheen of misschien slechts bij hoge uitzondering in strenge winters opdook. In alle beschei denheid heb ook ik nooit begrepen hoe zoveel onervaren (en ook minder onervaren) vogelaars waarnemingen van taiga rietganzen instuurden voor opname in daarvoor bedoelde rubrieken EN geaccepteerd kregen. Ik heb in mijn onzekerheid ongetwijfeld een paar taiga's gemist, maar ik noteerde in mijn dagboeken slechts twee waarnemingen in de Delta: enkele vogels in de strenge winter 78/79 ten oosten van Oude-Tonge en op 15 februari 1986 bij Renesse eens een duidelijk van de groep toendrarietganzen afgezonderd gezin bestaande uit vijf taigarietganzen. Georges Huyskens wordt door sommigen omschreven als een wat eigenwijze vogelaar die nauwelijks tegenspraak duldde. Voor dat laatste heb ik zelf nooit reden gehad. Voor belang stellenden in het rietganzenprobleem met betrekking tot Huyskens voeg ik enkele literatuurverwijzingen toe. Huyskens. G, De verspreiding van Anser fabalis fabalis en Anser fabalis rossicus in Europa buiten het broedseizoen, Watervogels jg. 2 nr. 2, 1977 Huykens. G, Ganzen beschermen en ganzen waarnemen in het Noordzeegebied, De Wielewaal jg. 47,1981 Huyskens. G, De veldkenmerken van de Taigarietgans en de Toendrarietgans, De Wielewaal jg. 49,1983 Huyskens. P.R.G, Het Europese Rietganzenprobleem Anser fabalis, Oriolus jg. 52,1986 Maes. P, In memoriam Georges Huyskens (1914-2002), Natuur, oriolus jg. 68 nr. 2, 2002 23

Sterna | 2012 | | pagina 23