Blauwe reiger Blauwe reiger ÉfelM 'Mk0r': Tussen 13 en 16 januari need de vogelwerkgroep Schouwen- Duiveland mee aan de midwintertelling waarbij we alle watervogels telden. De grens van mijn telgebied ligt bin nen de driehoek Schuddebeurs, Sirjansland, Brouwershaven. Voorzien van mijn benodigdheden zoals verrekijker, telescoop, opschrijfboekje, gebiedskaart en de camera met mijn nieuwe telelens, begon ik om 8.30 uur bij het eerste licht mijn telling aan de zuidkant van het Dijkwater, waar veel vogels zaten. Verschillende soorten eenden en ganzen zaten in een grote groep waardoor het lastig was om alles in kaart te brengen. Tellen en fotograferen tegelijk was door het gebrek aan vol doende licht nog niet mogelijk en dat was jammer want die twee langs een rietkraag door het water lopende damherten had ik graag vastgelegd. Na het Dijkwater ging ik de polder in om de andere gebieden te tellen. Het viel mij op dat er weinig vogels op de akkers zaten. Ik vermoed dat de boeren door het zachte najaar de oogst gemakkelijk binnen konden halen en daarna gelijk het land konden ploegen. Hierdoor waren er nau welijks oogstresten op de akkers en dus hadden de vogels daar niets te eten. Bij een brede sloot ten zuiden van Dreischor stond een blauwe reiger te vissen. Het licht was op dat moment nog niet ide aal maar ik probeerde toch een foto te maken. Met de auto naderde ik voorzichtig de blauwe reiger, die op de wieken ging en ik knipte met de camera. Snel keek ik naar het resultaat. Ja, dit leek me wel wat. Om dergelijke foto's van vogels te kun nen maken, benader je ze met de grote kans dat ze opvliegen. Daarmee verstoor je het voedsel zoeken of rusten. In dit geval moest ik in ieder geval langs de vogel om de telling voort te kunnen zetten, maar eigenlijk is dat geen excuus. Dit blijven moeilijke situaties en ik heb me voorgenomen om iedere keer weer een afweging te maken. Thuis zou ik op de computer kijken of de'foto geslaagd was. Helaas was het licht* niet goed genoeg om te fotograferen en ik kreeg de rest van de dag geen kans meer op een goede foto. Om vier uur was ik klaar met de telling met afs*leuke soorten voor die dag: een vrouwtje nonnetje in het Dijkwater, een casarca bij hetWeeltje van Noordgouwe en een bruine kiekendief bij Bommenede. Na thuiskomst bekeek ik op de computer de foto's die ik had gemaakt. Mijn reiger mocht er zijn. De blauwe reiger is de meest voorkomende reiger soort in Nederland. Hij broedt in kolonies waarvan we er op Schouwen-Duiveland twee hebben. Een kolonie in Schuddebeurs met een teruglopend aantal nesten 48 in 2006 en nog maar 27 in 2008) en een kolonie bij Slot Moermond die groeit. In 1998 werden er 2 nesten geteld en vorig jaar 22. Deze kolonie is dus behoorlijk gegroeid. Dat er vorig jaar en het jaar daarvoor (20 in 2010) minder bezette nesten waren, was te wijten aan de twee strenge winters met sneeuw. Aangezien blauwe reigers leven van vis, amfibieën, insecten en kleine zoogdieren heeft de soort het moeilijk onder win terse omstandigheden en vallen er slachtoffers. Er is een paar jaar geleden nog een kleine vestiging 1 tot 3 paar geweest bij Bruinisse en ook in de buurt van de eendenkooi bij Renesse is jaren geleden een broedgeval vastgesteld. Rond 1900 werden bij Sirjansland de abelen gekapt waar ongeveer 500 nesten in zaten. De reigers moesten op zoek naar andere geschikte plaatsen in de regio. Geraadpleegde literatuur: Werkgroep Avifauna Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland, 1986, De vogels van Schouwen-Duiveland, Zierikzee Foto: LeoTromper

Sterna | 2012 | | pagina 27