Een jonge Krijn in 1973 met twee pielen (jonge eenden) pK De grutto en de tureluur waren in de weilanden overal te zien en dat is nu wel een heel stuk minder. En neem eens de grauwe klauwier: op Goeree hadden we vier broedparen en in twee jaar tijd waren die helemaal weg. Gelukkig gaat het nu weer iets beter met deze soort in Nederland. We zitten in de vroege avond in een stadstuintje in Goedereede en Krijn wijst omhoog naar de gierzwaluwen die boven ons hoofd scheren. Er zijn een paar soorten die me erg aan het hart gaan. Gierzwaluwen, daar heb ik erg veel mee, schitterend zijn hun vluchten, het is werkelijk een super vogel, zeker als je een beetje weet hoe deze vogel zijn leven doorbrengt. Als ik op een dak met oude pannen bezig ben, probeer ik altijd een mogelijk nestplekje te creëren. Een pan een beetje omhoog zetten met wat Purschuim doet wonderen. De grote stern is een andere favoriet. Sterns in de kolonie tellen en later ringen, dat maakt altijd veel emoties bij me los. In Ouddorp, als ik in de tuin ben, komen sterns vaak over met een visje in hun bek, net van hun visgronden in de Voordelta, dan denk je soms misschien heb ik jou weieens in mijn hand gehad. Maar ik hou me niet alleen bezig met vogels hoor, samen met Clarie trek ik er de meeste vrijdagmiddagen op uit op zoek naar bijzondere planten. Of we speuren naar vlinders en natuurlijk naar vogels. Maar neemt de natuurbescherming, het vergaderen, de deelname in allerlei overlegorganen niet zo langzamerhand al je tijd in beslag? Ik zorg zeker dat ik tijd houd om de natuur in te trek ken, maar inderdaad, dat kost veel tijd. Eigenlijk ben ik er elke avond mee bezig. In de loop der jaren ben ik met veel belangrijke zaken bezig geweest: de Gebiedsgerichte aanpak Kop van Goeree, de landinrichting Ouddorp, de Voordelta, de Zuiderdiepplannen en nog veel meer. Zo ben ik bijvoorbeeld consulent van de "Stichting Duinbehoud". Voor die stichting verzorg ik samen met NLGO bezwaar schriften tegen aantastingen van het duinlandschap en ik rapporteer erover. Daarin werken we vaak ook samen met Natuurmonumenten. We hebben kunnen voorkomen dat ter hoogte van de Vuurtorenduinen een fietspad dwars door een van de laatste stukken kalkrijk'grijsduin'zou gaan waar duinhagedissen en veel plantensoorten van de Rode Lijst voorkomen. We hebben toen een goede oplossing gevon den, veilig voor de fietsers en met behoud van het duin. In Ouddorp hebben we het prachtige zandwallengebied, een cultuurlandschap dat is ontstaan omdat er grond afgegra ven werd om dichter bij het grondwater te komen. Namens de NLGO zit ik in een projectgroep bij de gemeente over de nieuwe begraafplaats die in dit landschap gepland is. 8

Sterna | 2012 | | pagina 8