T on Korteweg Ton en zijn vrouw Ria aan het werk op het land naast het Groote Gat naar de Hellegatsplaten. Maar die zilte lucht mis ik wel. Als ik nu zou mogen kiezen dan zou ik kiezen voor het zoute water. Ik blijf me daarom ook erg aangetrokken voelen tot Zeeland, ik kom daar nu ook nog veel. Daar is het nog een beetje zoals het hier vroeger was. Na de afsluiting heeft de ruilverkaveling in de jaren negentig veel vernietigd. De overhoekjes en de kleinschaligheid verdwenen. Het land bij het Groote Gat heb ik toen opgegeven omdat het niet meer haalbaar was om op een stukje land van 3 ha rendabel te werken. Maar de voornaamste reden was dat ik het na de verkaveling niet meer herkende. De verbondenheid met de plek was verdwenen doordat specifieke elementen weggehaald waren. Het was oorspronkelijk zo'n grillig patroon van kreek jes en veen, maar na de verkaveling liep er plots een betonpad en een kaarsrechte watergang doorheen. Vroeger noemde iedereen het "het Veen" in plaats van het Groote Gat. Ik heb wel in mijn vuistje gelachen toen ze daar met de draglines kwamen om het allemaal eens even netjes recht te trekken. De eerste dragline moes ten ze met een andere uit de zomp trekken. Twee jaar hebben ze erover gedaan om het land een beetje vlak en droog te krijgen, bij delen is dat tot op heden nog steeds niet gelukt. Het was zo'n complex systeem van kreekjes, waterpeilen en natuurlijke afwatering, daar hadden ze nooit in moeten rommelen. Het is echt zonde dat daar zoveel verloren is gegaan.

Sterna | 2013 | | pagina 10