w. Kassen NeêOöstflakkee.n/ Op Driekoningen (6 januari 2010) kwamen de drie wijzen uit Oostflakkee bij het Provinciehuis in Reu-Haag een pleidooi houden tegen grootschalige glastuinbouw. Vlnr: kees van Wuyckhuyse, Hendrik Baas en Ton Korteweg. Foto: Kees vanWrtySelruys Maar je bent teruggekomen... Op een gegeven moment stond ik voor de keus om het tuinbouwbedrijf samen met de bedrijfsleider te gaan run nen. Daar heb ik toen nee tegen gezegd. Leiden en omge ving was prachtig, maar het was er altijd druk en in de polder was de snelweg altijd dichtbij. En die veengrond is toch niet hetzelfde als de Flakkeese klei. Kees was toen al geboren en ik kon me niet voorstellen dat hij zou op groeien in de stad. Ik wilde dat hij net als ik in mijn jeugd buiten kon zijn. We zijn toen terug naar Ooltgensplaat ge gaan. Dat was ook vanwege mijn moeder. Mijn vader was namelijk al jong overleden en mijn broer en zus woonden ook niet meer in de buurt. Bovendien had ik toen ook nog het stuk land van mijn vader bij het Groote Gat. En belangrijk: ik ben wel fysiek weggeweest, maar geestelijk nooit. Ook kwam ik er nog geregeld om te helpen op het land, dat bleef trekken. Het is nu 16 jaar geleden dat we hier terugkwamen. Sindsdien zet je je hier actief in voor het landschap. Zo was je bijvoorbeeld ook de trekker van het Comité Kassen Nee! Ik heb het me altijd aangetrokken als er aanslagen ge pleegd werden op de authenticiteit van het landschap en de dorpskern. Die kassen ook, als er iets is wat het land schap verziekt, dan zijn het wel die grootschalige kassen. Je bent ook best een tijd weggeweest. Wat was daarvoor de reden? Ik ben 22 jaar lang weggeweest van het eiland. Ik had een opleiding weg- en waterbouw in Goes achter de rug en daarna heb ik een tijd in de tekenkamer gewerkt. Dat speelde in de tijd van de afsluiting van de Ooster- schelde. Ik heb toen nog actie gevoerd voor een open Oosterschelde. Daarna was ik zoekende en heb van alles geprobeerd. Met Ria samen ben ik nog betrokken geweest bij het opzetten van de Wereldwinkel op Flak- kee. In die periode ben ik in aanraking gekomen met de psychiatrie. Ik ben toen in Leiden gaan wonen omdat ik daar een opleiding in de psychiatrie ging volgen. Maar dat putte me geestelijk zo uit dat ik er op een gegeven moment helemaal klaar mee was. Ik ben vervolgens in een biologisch dynamisch tuinbouwbedrijf in de buurt van Nieuwe Wetering gaan werken. Dit bedrijf, de Vier Jaargetijden, was één van de eerste biologisch dynami sche tuinbouwbedrijven in Nederland. Het was een soort werkgemeenschap. Dat werken op het land, je eigen groenten verbouwen, dat heeft me altijd aangetrokken. De verbondenheid met de grond en de seizoenen, 's Ochtends vroeg op de fiets door de polder, met de gelui den van weidevogels, prachtig, ik heb daar zulke mooie herinneringen aan. Later is Ria ook naar Leiden geko men, nadat ze een opleiding in Dordrecht had gevolgd. 10 K n®. v o

Sterna | 2013 | | pagina 11