Het bergje aan de Heuvelsweg bij Zierikzee Landschapsfoto Door Frans Beekman Op het middenblad van Sterna wordt telkens een bijzonder landschap van Schouwen-Duiveland of Goeree-Overflak- kee getoond. Frans Beekman belicht de historisch-geografische aspecten van dat landschap. In het vlakke polderland van Schouwen-Duiveland valt iedere verhoging op. Anno 1757 heet dit heuveltje 'de eerste berg als men Schouwen ingaat'. In de oude veldboeken staat altijd 'bergje' of 'berg' geschreven, en niet de later bedachte naam vliedberg of kasteelberg. Door de eeuwen heen hebben dergelijke kleine heuvels de mensen in Zeeland geboeid. Het bergje brengt ons duizend jaar terug naar de onbedijlcte schorren langs de Gouwe. Op die met kre ken doorsneden zilte weiden graasden honderden schapen, waarvan de wol in Gent werd verwerkt tot lakense stoffen. Schouwen was toen een verafgelegen en woest gebied vergeleken met het al verder ontwik kelde Vlaanderen. Soms steeg de vloed zo dat de herder met zijn kudde naar een hoge plek met een houten keet vluchtte. In het Verdronken Land van Saeftinghe is dat nu nog te zien. Zo'n kunstmatig heuveltje heette een stelle of stelberg. Omstreeks 1900 waren er op Schouwen nog 22 bergjes bekend, en op Duiveland 10, terwijl er in elk van deze oudste polders vijf voor beelden echt te zien waren. Door later onderzoek in de archieven weten we dat er ooit wel 60 bergen op Schouwen-Duiveland lagen. Een aantal stelbergen is in de twaalfde of dertiende eeuw opgehoogd en voorzien van een houten verdedigingstoren. Na afbraak resteerde een aanzienlijk hogere berg. De hoogste in Zeeland ligt in Wemeldinge en meet bijna 11 meter. Het bergje van de foto is iets meer dan 3 meter hoog en heeft een doorsnee van 35 meter, op de vlakke bovenkant is dat 7,5 meter. Voor de Herverkaveling lag de berg naast het kruispunt Jannistenweg en Oudeweg naar Kerkwerve, nu ligt het westelijk van de Heuvelsweg. Het bergje is nooit verhoogd en laat een stelberg van vóór de bedijking zien. Ook bij Scharendijke is zo'n bergje bewaard gebleven. Het is opvallend dat op oude landkaarten van Schouwen-Duiveland uit de zeven tiende en achttiende eeuw de bergjes als molshoop staan aangeduid. Ze vormden toen al een opvallend landschapselement en ook leefde het besef dat je erop kon vluchten. Er bestaat een aardige foto van Rykel ten Kate uit 1953, waar een man op deze heuvel staat, omringd door het stormvloedwater. Door de golfslag was het bergje onder de top afgekalfd en is daarna een halve meter grond opgebracht. Momenteel ligt vóór de berg een drinkpoel die vermoedelijk eind negentiende eeuw is gegraven. Het grasland met bergje en poel is ongeveeer een halve hectare groot. Het valt sterk op te midden van uitgestrekt akkerland met mais. In verband met het behoud is het scheuren van het grasland niet toegestaan. Het bergje aan de Heuvelsweg is gelukkig gespaard bij de Herverkaveling in de jaren vijftig van de vorige eeuw, het is een beschermd archeologisch monument. De koeien van Willem Bolijn staan er rustig te grazen. Deze eigenaar van het perceel verdient onze waardering voor zijn beheer!

Sterna | 2013 | | pagina 18