vare: Ophalen C-pod Foto: Stichting Rugvin Wel is het zo dat ook de grijze zeehond in de Neder landse wateren fors in aantal toeneemt terwijl de hoe veelheid vis afneemt. Een opportunist van het kaliber grijze zeehond met een lengte van zo'n 2,5 meter en met een gewicht van maximaal 400 kg kan natuurlijk op een gegeven moment zijn dieet veranderen. De toekomst zal uitwijzen of het gedrag van de "Belgi sche" grijze zeehond navolging krijgt in de Nederlandse wateren. De vraag waarom de bruinvissen van de Oosterschelde niet, net als hun soortgenoten in de Noordzee, in het voorjaar grotendeels naar het Noorden wegtrekken, is nog niet beantwoord. Zijn de dieren misschien toch min of meer opgesloten? Bruinvissen zijn erg gevoelig voor onderwatergeluid en dat is ter hoogte van de kering bijna 24 uur per dag aanwezig. Het zeewater dat bij eb en vloed door de kering naar binnen stroomt, maakt veel lawaai en valt binnen het bereik dat bruinvissen kunnen horen. Toch zullen ze ooit een keer naar binnen zijn gezwommen. De stroming valt tijdens de kentering stil. Zou dit de kans zijn voor bruinvissen om ongestoord door de kering naar binnen (en naar buiten?) te zwem men? Om dit aan te tonen heeft Rugvin C-pods (digitale hydrofoons) aangeschaft die al het onderwatergeluid registreren en opslaan. Een speciaal programma filtert het door bruinvissen geproduceerde geluid eruit. Als een bruinvis door de kering heen zwemt, wordt zowel binnen de kering als korte tijd later erbuiten (of vice versa) bruinvisgeluid geregistreerd. De C-pods hangen in het water aan vlotten van de veiligheidslijnen aan beide zijden van de kering. (Dankzij Rijkswaterstaat is het mogelijk om regelmatig vanaf de boot De Hammen met kapitein Koppenaal de opgeslagen data te verzamelen). Studenten van Stichting Rugvin hebben de verzamelde data van 2010 en 2011 recent geanalyseerd en vastge steld dat bruinvissen inderdaad door de kering heen zwemmen met een voorkeur voor het moment rond de kentering. Maar dit verklaart nog niet waarom ze het gehele jaar blijven. Onderzoek van Rugvin zal zich de komende tijd op deze vraag richten. Op www.rugvin.nl vindt u actuele informatie. Achtergrondfoto: Wouter Jan Strietman 27

Sterna | 2013 | | pagina 28