Scheelhoek III vervolg Robuust is ook de hoeveelheid kleurrijke brochures en bulletins die verschenen, uitgaven waarin de samenstel lers zich bedienden van wervende kretologie. 'Als de gemiddelde Nederlander in 2010 de delta associeert met natuur in plaats van met deltawerken, dan is de missie van Deltanatuur wat de staatssecretaris betreft geslaagd', zo lezen we. In alle publicaties richtten de samenstellers de schijnwerpers op natuur voor mensen - mensen voor natuur en blijft de noodzaak om buffer- gebieden te creëren voor de opvang van opperwater in de coulissen. Of Deltanatuur er ooit was gekomen indien er niet de dreiging van een volgelopen Grote Rivierenge bied was geweest, is de vraag. Hoe dan ook, Deltanatuur heeft een belangrijk deel van haar doelen gerealiseerd of men is bezig aan de afron ding. Op 9 juni 2012 werd nog de Sophiapolder in de Noord 'feestelijk geopend' (ik wen maar niet aan de uitdrukking en ben dat trouwens ook niet van plan). De website tamboereert trots dat er als eerste succes een bergeend heeft gebroed, maar laat na te melden dat met de oude Sophiapolder het laatste weidevogelgebied van IJsselmonde ten grave gedragen werd. Grutto's foetsie. En in de 'oude' Sophiapolder broedden er heel wat...! Niet overal ging het van een leien dakje. Van de ambiti euze plannen voor de noordrand van Goeree-Overflak- kee slaagde men er tot dusver in alleen de Westplaat te realiseren. Wie de strook bezoekt, kijkt tevergeefs uit naar het kanaal voor de integrale zoetwatervoorziening en zal ook constateren dat althans fysiek de Zuiderdiep- polders er nog precies eender bij liggen als bijna een halve eeuw geleden. En de Scheelhoek nummer drie zou Deltanatuur integreren in haar project Zuiderdiep. De streek onthaalde de plannen van Deltanatuur niet op hosannageroep. Willy Cornelissen, de projectleider, schreef in een van de brochures: 'Toen ik begon werd mij daar op het hart gedrukt: van land maak je geen water, wat zoet is maak je niet zout en wat binnendijks ligt, wordt niet buitendijks!' Daarbij kwam dat zich in Den Haag een ministersploeg op het pluche nestelde die afstand nam van grote nog lopende natuurprojecten: voor Zuidwest-Nederland betekende dat o.a. een droog blijvende Hedwigepolder en een streep door het Kierbe- sluit. Toch is Willy optimistisch over een positieve afloop van het Zuiderdiepproject. Hij wijst erop dat de thans in Den Haag aangetreden bewindslieden lieten blijken zich ervan bewust te zijn dat Nederland niet onder gemaakte afspraken ten aanzien van de Hedwigepolder uit kan. Evenzeer geldt dat voor gedane toezeggingen aan de stroomopwaarts gelegen Maas- en Rijnnaties inzake de effectuering van het Kierbesluit. En tot slot: de excel lentie die korzelig EHS projecten van tafel veegde, heeft Den Haag verlaten. Voor de Deltanatuurplannen op Goe- ree-Overflakkee zijn via aankoop en uitruil al honderden hectaren grond verworven. Ten aanzien van de Scheel hoek voorzien de plannen er niet in om de eigenlijke plaat te vergraven. Die blijft. De bedoeling is via het Zuiderdiep tij toe te laten of liever, na ruwweg een halve eeuw, tij te laten terugkeren. Bij het denkwerk voor dit plan speelde een rol dat in het Noordelijk Deltagebied het Zuiderdiepgebied als enige locatie een realistisch haalbare mogelijkheid in zich heeft om tot zilte moeras vorming met een zout-zoetgradiënt te komen. Om dit ecologisch kostbare maar zeldzame terreintype terug te halen, waren er eerder voorstellen voor het Ramme- gors tussen Tholen en Sint Philipsland. De impressie die de Dienst Landelijk Gebied voor het Zuiderdiepgebied (de 'nieuwe Scheelhoek' dus) lanceerde, zag er belofte vol uit. Natuurlijk sloeg de VEERO, de Vereniging voor Eigenaren en Exploitanten van Recreatie-ondernemingen Kop van Goeree en de Brouwersdam, een stevig bos aan piketpaaltjes, gelabeld met voorspelbare termen als kano, ruiterroute, fluisterboot, kampeerplaatsen, mountainbike, touwbrug/laarzenpad, trekpontje, aanleg- vlonders en nog een rijtje, waaronder zelfs 'productie gebied zeekraal/lamsoor'. Maar ook een vogelboulevard. Scheelhoek nummer III is nog steeds welkom. Literatuur: Anonymus, 2005. Meer deltanatuur. Brochure Deltana tuur. Anonymus, 2006. Kom kijken, kom struinen, kom genie ten. Brochure Deltanatuur. Beusekom, R. van, P. Huigen, F. Hustings, K. de Pater en J. Thissen. 2005. Rode Lijst van de Nederlandse broed- vogels. Tirion. Baarn.

Sterna | 2013 | | pagina 31