The "big three" NIIIIIDIIIlfĂȘlLMIID: lEDERUND: NEDERLAND: Door Johan Everaers We tuften door het havenkanaal van Zierikzee. De schipper van het zeilschip verontschuldigde zich voor het feit dat de wind volledig was gaan liggen. Hij voegde er nog aan toe dat het ook een voordeel zouden kunnen betekenen. Het was de tweede keer in 2012 dat ik een boottocht je maakte en weer was het vrijwel windstil. De eerste keer was tijdens een vakantie in Canada waar we vanuit Campbell River op Vancouver Island vertrok ken op zoek naar orka's. Wie wat meer dan de gemid delde liefhebber weet van die zoogdieren, weet ook wel te vertellen dat er in de wateren rond Vancouver Island twee soorten orka's kunnen worden gespot. De zogenaamde "residents" zijn er het hele jaar door aanwezig. Ze voeden zich voornamelijk met vis, zo als zalm, en ze hoeven voor hun voedsel niet op trek te gaan. Wij waren een middag met schipper Gary en twee Schotse beroepsfotografen op zoek naar die andere orka's, de "echte" killer whales. Die vonden we nadat we een groep van zo'n 300 witgestreepte dolfijnen (Lagenorhynchus obliquidens) ontmoetten waarover de schipper had verteld dat ze prooidieren waren voor de orka's. Ver in de Bute Inlet hadden de killer whales de dolfijnen bereikt en die sloten ze nu in "like wolves" zoals Garry de jacht typeerde. Het was voor ons een unieke ervaring om dat te zien en erover nadenkend kan ik me het enthousiasme voor stellen van toeristen die de Big Five in Zuid-Afrika op hun lijstje aankruisen. De "Big Two van de Oosterschelde" kunnen door het spotten van de grijze zeehond (Halichoerus grypus) worden uitgebreid tot drie, maar voorlopig was ik al zeer tevreden toen het aangekondigde voordeel kort na het verlaten van het havenkanaal werkelijkheid werd. Weldra zwom er een gewone zeehond Phoca vitulina) naast de boot en even later zagen we de ruggen van minstens drie bruinvissen tegelijkertijd boven de waterlijn voorbijglijden. Gedurende de rest van de boottocht zouden we ze nog veelvuldig zien. Een paar dagen later bestelde ik bij Het Zeeuwse Landschap de fraaie postzegels van bruinvissen. Ik deed er meteen een paar gruttozegels bij, want uit eindelijk ben ik toch meer een vogelaar. 31

Sterna | 2013 | | pagina 32