Grote weerschijnvlinder Dag( vlindersSchouwen-Duiveland Door Kees de Kraker In het vlinderoverzicht van 2012 vermeldde ik de zeldza me waarneming van een kleine ijsvogelvlinder door Hans de Bruin. Nu wil het toeval dat niet zo ver van het Salva- torpark bij Ouwerkerk waar Hans de kleine ijsvogelvlin der zag, Rinus van 't Hof eerst een rups en later de vlinder zelf te zien kreeg, van wat een grote weerschijnvlinder bleek te zijn. Beide vlindersoorten vertoeven hoog in de bomen en bezoeken zelden of nooit bloemen. Beide soor ten zijn uitgesproken zeldzaam en de dichtstbijzijnde vliegplaatsen bevinden zich in Oost-Brabant. De grote weerschijnvlinder put zijn energie onder meer uit voedingszouten die opgelikt worden uit modderplas sen, van uitwerpselen of zwetende passanten. Rinus was niet aan het joggen toen hij de soort waarnam, maar aan het werk voor de gemeentelijke groendienst waarvoor hij laaghangende takken snoeide langs de weg bij de Maire te Oosterland. Tijdens het snoeien viel zijn oog op een wilgentak met een zacht groene rups die twee sprieten op zijn kop had. De rups viel tussen het hoge gras en was daar niet meer terug te vinden, zodat hij er geen foto van kon maken. Een aantal dagen later zag hij in dezelfde omgeving tus sen de wilgenbladeren een onbekende vlinder die hij vlak voordat de vlinder wegvloog wist te fotograferen. De vlin der is daarna niet meer waargenomen. Bij de eerder waargenomen rups en de foto van de vlin der bleek het in beide gevallen om verschillende stadia van de grote weerschijnvlinder te gaan. De rups heeft door de twee voelsprietachtige uitsteeksels een kenmer kend slakachtig voorkomen. De rupsen worden vooral op boswilg en grauwe wilg gevonden. Het is heel bijzonder dat deze bedreigde vlindersoort zich zover buiten het verspreidingsgebied heeft voortge plant. Het is niet waarschijnlijk dat er hier een populatie ontstaat, daarvoor ligt de waarnemingsplek te ver buiten het vaste areaal. Voor Rinus van 't Hof was het een gewel dige waarneming!

Sterna | 2013 | | pagina 8