Ongetwijfeld zullen dergelijke aantallen in milde win ters niet verschijnen. De verspreiding van de brand- gans is nog steeds sterk geconcentreerd in en nabij de natuurgebieden aan de rand van de Oosterschelde en in mindere mate van de Grevelingen. Erg belangrijk zijn de Prunje en omgeving en de karrevelden bij Zierikzee. De laatste jaren zien we een toenemende spreiding over het gehele eiland, waarbij het soms om groepen van meer dan 1000 exemplaren gaat. Komende milde win ters zullen moeten uitwijzen in hoeverre dit verschijn sel gekoppeld is aan koud winterweer, of dat het van meer structurele aard is. De voorkeur voor kortgrazige vegetaties is evident, maar groepen van vele honderden tot meer dan duizend op stoppelakkers en oogstresten zijn inmiddels geen uitzondering meer. In de besproken periode verbleef 40-50 procent van de Zeeuwse winter- populatie op het eiland en het aangrenzende deel van de Grevelingen. Interessant is dat het Schouwse aandeel van de Zeeuwse populatie in de laatste, zeer brandgans- rijke winters iets afnam. Dat zegt vooral iets over de zeer forse toename elders in de provincie. Ook brand- ganzen maken gebruik van slaapplaatsen. De Prunje en enkele eilanden in de Grevelingen zijn zeker van belang; minder duidelijk is de functie van de inlagen en kar revelden bij Zierikzee en de Oosterschelde buitendijks. Hopelijk zullen komende slaapplaatstellingen meer duidelijkheid verschaffen. Rotgans Algemeen Het gros van de 's winters in Nederland verblijvende rotganzen broedt in Arctisch Rusland, met het Taimyr schiereiland als zwaartepunt. Het broedsucces wisselt sterk onder invloed van de lemmingcyclus. Rotganzen verblijven jaarlijks aanzienlijk langer in de winterkwar tieren dan op die slechts kortstondig leefbare toendra. In Nederland verblijven 's winters 25.000 - 50.000 indivi duen, bijna allemaal in het Waddengebied en de Delta. Rond 1930 stortte de winterpopulatie in door de enorme afname van zeegras, de tot dan toe voornaamste voed selbron. Nadien werd met horten en stoten de weg naar boven weer gevonden, vooral dankzij omschakeling op andere voedselbronnen (vaak binnendijkse korte vege taties). Sinds 2006 is weer sprake van een geleidelijke daling, vooral door matig broedsucces. In koude winters overwinteren er ook uit Spitsbergen en Frans Jozef Land afkomstige witbuikrotganzen en een enkele uit Oost-Sibe- rië en Alaska stammende zwarte rotgans in Nederland. Voorkomen 2006/2011 Het voorkomen van de rotgans verloopt meer langs vaste patronen dan bij menig andere ganzensoort. Het gros van de rotganzen houdt zich op in de natuurgebieden en graslanden nabij Oosterschelde en Grevelingen. Grote groepen in het binnenland zijn een zeldzaamheid. Alleen tijdens streng winterweer duiken groepjes rotganzen op onverwachte plekken op (zelfs in de duinen). Veel rotganzen arriveren in oktober en november. Sommigen trekken verder door, maar de meesten blijven het hele winterhalfjaar in de regio en keren pas in de loop van april en mei terug naar de broedgebieden. Veel rotganzen foerageren in de graslanden van de Prunje en in karrevel den, maar intensiever beheerd grasland en opkomende wintergranen worden niet geschuwd. Buitendijks wordt gefoerageerd op wieren en dergelijke. Een enkele rotgans waagt zich aan oogstresten, maar dit blijft uitzonderlijk. De lichte terugval van de 's winters op Schouwen aan wezige aantallen lijkt vooral bepaald te worden door de algehele populatieontwikkeling. Dat blijkt ook uit het aandeel van Schouwen en het aangrenzende deel van de Grevelingen in de Zeeuwse populatie, die stabiel tussen de 25 en 30 procent ligt. Rotganzen maken gebruik van slaapplaatsen, maar meer dan andere ganzen slapen ze bij voorkeur op het water. Dat doen ze onder meer in de Prunje-Noord, de Schelphoek buitendijks en binnen de vooroeververdediging van verschillende eilanden in de Grevelingen. Rotgans Rotgans op Schouwen-Duiveland (incl. Grevelingen). Aantal getelde ex. oktober- maart per jaar tussen 2006 en 2011 en gemiddeld aantal per jaar in oktober-maart. 12 2006/1001 2007/2008 2008/2009 2009/2010 2010/2011 2006/2007 2007/2008 2008/2009 2009/2010 2010/2011

Sterna | 2013 | | pagina 12