De kreek 't Paardengat bij Herkingen Landschapsfoto Door Frans Beekman Op het middenblad van Sterna wordt telkens een bijzonder landschap van Schouwen-Duiveland of Goeree-Overflak- kee getoond. Frans Beekman belicht de historisch-geografische aspecten van dat landschap. 't Paardengat op Flakkee is een van de vele kreken op Goeree-Overflakkee, waarvan er wel een 15-tal is aan te wijzen. Op Schouwen-Duiveland liggen veel minder kreken en gaat het vooral om inbraken, zoals nog in 1953 bij Ouwerkerk en de Schelphoek. Alleen de Geule tussen Viane en Oosterland op Duiveland is te vergelijken met de Flakkeese kreken. Waarom is Goeree-Overflakkee zo'n 'kreken-eiland'? De verklaring is te vinden in de geolo gische geschiedenis, gevolgd door de inpolderingen in de Late Middeleeuwen. De bedijking van Schouwen, Duiveland en Dreischor vond al plaats in het midden van de 12de eeuw, terwijl dat op Flakkee pas zou beginnen in de 15de eeuw met de polder Dirksland. Dat is maar liefst een tijdsver schil van bijna drie eeuwen! Achter de aaneengesloten duinkust van Westvoorne of Goeree met Oostvoorne lag tot ver in de Middeleeuwen een veengebied. Pas na het ontstaan van de Grevelingen en het Haringvliet in de 12de/13de eeuw werd dit veen aangetast door grote en kleine kreken, die later ook zeeklei afzetten. Deze 'voortvretende inbraak' schoof met een tempo van 35 km per eeuw naar het oosten op. Uiteindelijk lag er een getijdenlandschap van hoogopgeslibde schorren of gor zen, slikken en vele geulen met zandplaten. De oudste ringpolders, zoals Dirksland (1416), Oude Tonge (1438) en Sommelsdijk (1465) hadden een groot voorland als buffer tegen stormvloedwater. Het gebied tussen Dirksland en Sommelsdijk werd in 1480 als polder De Oude Plaat bedijkt. Zuidelijk daarvan lagen slikken met een 6 km lange kreek en langs de Grevelingen bevonden zich de polders Herkingen (1420) en Battenoord (1455). In 1505 bedijkte men de tussenliggende slikken met lange kreek als polder Klinkerland en in 1532 volgde polder St. Elisabeth. De deels dichtgeslibde geul bleef in deze nieuwe pol ders liggen en kreeg de namen 't Paardengat en Oude Dee of Klaasjeswater. Was hier ooit een paard in een slikkig gat weggezakt? Met deze kennis in het achterhoofd bekijken we de kleurenfoto van 't Paardengat vanaf de Molendijk ten noorden van Herkingen. De omgeving van de oude kreek is doorsneden met sloten om het lage oeverland te ontwateren en geschikt te houden voor grasland. Rechts ligt de boerderij Krammerzicht in een beschutte bebossing. Ook op andere plaatsen is er aanplant van populieren van zo'n 40 jaar oud te zien. Dat was de 'natuurcompensatie' ten tijde van de ruilverkaveling. Bos wordt immers nog steeds meer als natuur gezien dan een originele kreek met eenden, meeuwen en stelt lopers.Aan de horizon staan de forse windmolens op de Klinkerlandse Zeedijk langs de Grevelingen. In dit weid se landschap met prachtige wolken vallen ze enigszins weg. Bij de beoordeling van deze nieuwe landschapsele menten botsen de ideeën over een duurzaam milieu en behoud van het cultuurlandschap. Het is te verwachten dat er veel meer windturbines in Nederland zullen komen. We zullen daar aan moeten wennen, maar tege lijk zeg ik dat ze niet overal moeten staan. 15

Sterna | 2013 | | pagina 15