Wordt de grote flamingo een 1 Nederlandse wateren? Flamingo's Flamingo's die permanent verblijven in Nederlandse en aangrenzende West-Europese wateren! Een illusie, een hersenspinsel, te veel gekheid op een stokje? Dat flamingo's in Nederland gaan broeden is helemaal niet zo'n gekke gedachte. De eerste flamingo's uit de Camargue zijn er al en ze broeden in het Zwillbrocker Venn, net over de Duitse grens. Ik vind dat flamingo's, met name de in Europa inheemse grote flamingo's, het verdienen door de mensen een handje geholpen te worden met het vergroten van hun populatie in onze omgeving. Foto: Jan Baks Flamingo's en hun evolutionaire voorgangers komen al meer dan 50 miljoen jaar voor op de aarde. Ooit leefden er flamingo's aan en achter de kusten van alle continen ten, en ook in ver in het binnenland gelegen ondiepe binnenzeeën en meren vonden en vinden ze geschikte leefgebieden. Geheel tegen allerlei te voorbarig getrok ken conclusies en bij herhaling gedane beweringen in, blijken klimatologische omstandigheden voor flamingo's slechts een ondergeschikte rol te spelen bij de keuze van hun leefgebieden; flamingo's kunnen heel goed extreme warmte en kou doorstaan. De drie flamingosoorten die leven in het Andesgebergte leveren daarvoor onweerleg baar het bewijs. Flamingo's leven weliswaar voornamelijk op breedtegraden die tropische en subtropische gebie den markeren, maar dat betekent volstrekt niet dat zij exclusief tropische vogels zouden zijn. Ook op tropische breedten kan het 's nachts (streng!) vriezen in woestijn achtige gebieden en op hoogvlakten. De (vaak zoute) me ren in die streken vormen de hedendaagse flamingoleef gebieden bij uitstek. Recente opgravingen hebben aan het licht gebracht dat zo'n 4000 jaar geleden er flamingo's leefden in Nederland. En dat hoeft in het licht van het voorafgaande zeker geen verwondering te wekken. Flamingo's waren en zijn pragmatische dieren die overal op aarde leven waar niet te veel storing van prcdatoren wordt ondervonden wanneer zij hun voedsel zeven uit ondiepe wateren en op modderige vlakten hun nesten bouwen. Moerassige gebieden in rivierdelta's en ondiepe binnenmeren vormen de geschikte biotoop en destijds voldeed het gebied van het huidige Nederland volledig aan dit beeld. Maar het aanzien van Nederland en ook van andere West-Europese landen maakte in de afgelopen 5000 jaar drastische veranderingen door. Uiteindelijk verdwenen de meeste voedselrijke moerassige gebieden die achter de kustlijn lagen en waarin flamingo's en andere vogels voorheen zo goed gedijden. In die ver anderingen speelde de mens een hele grote rol. In het begin van de Nieuwe Steentijd (Neolithicum) leefde de in omvang geringe bevolking in kleine groepjes. De semi- permanente nederzettingen van de mensen maakten vol ledig onderdeel uit van de natuurlijke omgeving. De men sen leefden van de jacht en het verzamelen van eetbare planten(-delen), vruchten, paddenstoelen, vogeleieren etc. Er waren eerste aanzetten van een primitieve 20

Sterna | 2013 | | pagina 20