i blijvend nieuwe soort in Door Joop Treep landbouw en de domesticering van wilde dieren. Nood zakelijke gereedschappen en wapens werden nog uit steen vervaardigd, vandaar dat er wordt gesproken over de Nieuwe Steentijd. In de eeuwen daarna begon de bevolking te groeien; het gebruik van ijzer en brons voor het vervaardigen van wapens en gereedschappen vond ingang. Er ontstonden permanente woonplaatsen en ten bate van die groeiende bevolking werd steeds meer grond in gebruik genomen voor de zich snel ontwikkelende landbouw en veeteelt. Al in de Romeinse tijd werden er gebieden ontwaterd om landbouwgrond van te maken. 2000 Jaar na de Romeinen rest in West-Europa minder dan 10% van de oppervlakte als natuurlijk gebied, en zelfs die rest is op grote schaal ernstig gedegradeerd. De natuurlijke bronnen werden in de loop der eeuwen zo over-geëxploiteerd dat bossen verdwenen (grootschalige houtkap, begrazing door vee die de verjonging tegengaat) en diersoorten (oeros, wolf, bever, witte reigersoorten, kraanvogel etc.) werden uitgeroeid of trokken weg omdat geen geschikt leefgebied meer voor ze overgebleven was. Uitgeklede gebieden, zoals de bekende heidevelden en zandverstuivingen en soortarme productiebossen bepalen het beeld. Omstreeks het begin van de jaartel ling leefden er in West-Europa nog wel pelikanen, witte reigers en kraanvogels maar waren de flamingo's er hoogstwaarschijnlijk al verdwenen. Flamingopopulaties beschikken gewoonlijk over maar weinig broedplaatsen of slechts één. Het zijn plekken waar jaar na jaar de broedkolonie gebouwd wordt en waar duizenden vogels bij elkaar komen. Het verlies van die ene locatie, bij voorbeeld omdat mensen die ontdekten en er vervolgens rücksichtslos eieren gingen verzamelen en de volwassen vogels voor consumptie bestemden (er wordt beweerd dat Romeinen dol waren op ingelegde flamingotonge tjes, flamingohersentjes en flamingogebraad), kan geleid hebben tot de ondergang van de populatie. Vergelijk de dreigende aantasting van de enige belang rijke broedplaats van de kleine flamingo's in Oost- Afrika door de geplande bouw van een sodaverwerkings- fabriek bij het Natronmeer die nu actueel is! De als één van de grootste natuurwonderen omschreven aanblik van een miljoen of meer flamingo's aan de oevers van het Nakurumeer of op één van de andere meren in de Riftvallei, dreigt daardoor verloren te gaan. 21

Sterna | 2013 | | pagina 21