Activiteiten Goeree-Overflakkee De geschiedenis van de Krammer Ledendag NLGO In de grote zaal van de nieuwe Rabobank Rottenburgseweg 25 te Middelharnis organiseert de Vereniging voor Na tuur- en Landschapsbescherming Goeree-Overflakkee op woensdag 18 september een presentatie over de geschiede nis van de Krammer. Aanvang 20.00 uur. Sprekers zijn Jan Both, streekarchivaris, en Johan Everaers, oud-inwoner van Flakkee en schrijver van vele artikelen over het eiland. Eerst was er de zee, eeuwenlang. Het water van het Krammer- Volkerak stond in directe verbinding met dat van de Noordzee. Twee maal per etmaal overstroomde de zee de slikken en gorzen aan de zuidoostkust van Flakkee. Toen kwam in 1953 de watersnoodramp en in het verlengde daarvan de Deltawerken. Met de aanleg van de Philipsdam in 1987 vielen de natuurgebieden in het Krammer/Volkerak grotendeels droog zoals bijvoorbeeld de Hellegatsplaten hetgeen goed te zien is vanaf de N59. Heckrunderen lopen er nu samen met fjordenpaarden in dit mooie gebied. Ook de Krammerse Slikken zijn na 1987 met de afsluiting van de Philipsdam drooggevallen. Veerdiensten zijn opgeheven, de landbouw en het landschap evenals de plaatsen en havens van Oude Tonge en Galathee zijn veranderd. Jan Both laat ons met foto's van vroeger al deze veranderingen zien. Op de buitendijk van het gebied is het goed wandelen en fietsen. Samen met Johan Everaers lopen we langs de dijk van de Nieuwe Sluis bij Oude Tonge naar Sluishaven en halen herinneringen op over de natuur van vóór de afsluiting van de Krammer. Johan zal een verhaal voorlezen uit zijn recente boek "Het Grote Gedicht en andere verhalen", dat hij schreef vóór de afslui ting. I U kunt zich opgeven voor deze avond via de site www.nlgo.nl. Leden gratis en niet leden betalen 3,50. I De jaarlijkse ledendag van NLGO wordt dit jaar gehouden op 5 oktober 2013 in Ooltgensplaat en omgeving. Op de fiets verkennen we o.l.v. gidsen de omgeving en doen we de Hellegatsplaten, de Ventjagersplaten, het Groote Gat, het Bommelse bos en de Oudelandsedijk aan. Een uiteenlopend spectrum aan natuur en landschappen komt aan bod: van grootschalige natuurlijke landschappen tot kleinschalige pareltjes. Start: Proeverij 13, Voorstraat 13 3257 BC Ooltgensplaat Tijd: 9.30 uur ontvangst met koffie, vertrek om 10.00 uur. Eindtijd ca. 13.00 uur bij het Oude Raadhuis. Lunch op eigen kosten is mogelijk, (reserveren via info@hetouderaadhuis.eu Meenemen: verrekijker, fiets Aanmelden: info@nIgo.nl Voor meer info: www.nlgo.nl Hellegatsplaten Foto: Leo Linnartz 25

Sterna | 2013 | | pagina 25